Quantcast
Channel: CEZ OKNO - EXKLUZÍVNE CEZ OKNO
Viewing all 769 articles
Browse latest View live

Erdogan Ercivan: Patenty egyptských faraónov II.

$
0
0

Anglický štátnik, prírodovedec a filozof Francis Bacon (1561-1626) kritizoval stredovekú logiku ako „bezduchú zábavu". V diele Novum Organum, vydanom v Londýne r. 1620, si už pred stáročiami vytýčil cieľ nahradiť Aristotelov Organon. Podľa Bacona ovplyvňujú život ľudstva aj vedecké objavy: „Treba pozorovať silu, účinok a následky vynálezov. Nikde to nie je vidieť lepšie, ako na troch vynálezoch, ktoré boli v stredoveku úplne neznáme: kníhtlač, pušný prach a magnet. Tieto tri vynálezy úplne zmenili tvár sveta: prvý v oblasti šírenia písaného slova, druhý vo vedení vojen a tretí v navigácii. Žiadna ríša, náboženská viera či filozofia nemala na ľudstvo väčší vplyv ako tieto objavy".

 

ZÁHADY, TECHNOLÓGIE A PATENTY

Slovo patent, používané od 16. storočia, pochádza z latinského slovného spojenia littera patens, čo by sa dalo chápať ako dnešný „list vlastníctva". Od tých čias sa traduje aj „dôstojnícky patent", verejný list, ktorým zemepán menoval dôstojníkov. Pod slovom patent sa rozumie aj právo na vlastníctvo vynálezov. Ochranná doba na patent je napríklad v Nemecku 18 rokov. Počas týchto 18 rokov môže licenčné poplatky inkasovať buď vlastník patentu, alebo ich môže čiastočne alebo úplne odstúpiť iným osobám. Patenty sú dokonca aj dedičné.

Okolnosť, že pod „patentom" rozumieme chránený, a teda kvalitný tovar, potvrdzuje aj tá skutočnosť, že prídavné meno „patentný" sa chápe aj ako „poriadny" alebo „dobre využiteľný". Úradným patentným listom sa pôvodne udeľovalo uznanie za kvalitu tovaru.

No patenty na úžitkové predmety tu boli už dávno pred moderným zákonodarstvom. Už v antickej Alexandrii za čias faraónov vyvolal veľký záujem mincový automat, ktorý môžeme považovať za prvý na svete. Grécky vynálezca Heron z Alexandrie (10 pred n.l.-65 n.l.) ho postavil v 1. storočí. Zostavil aj veľké množstvo mechanických detských hračiek, no i veterný organ, hasiaci prístroj a parnú turbínu. Vo svojej knihe Pneumatica píše o 78 mechanických prístrojoch predstavuje ich ako svoje vynálezy. Jednu z jeho nádob možno dokonca považovať za predchodcu dnešných mechanických rozprašovačov a dávkovačov, bez ktorých si už nevieme predstaviť dnešné kúpeľne. Táto nádoba vošla do dejín ako „Herónova guľa".

Herón rozdelil svoje patenty rovnako, ako ich rozdeľujú dnešné patentové úrady, totiž na „úžitkové predmety dennej potreby" a na prístroje vyrobené len na efekt. Už grécky mechanik Filón z Byzancie (260-200 pred n.l.) v diele Mechanike syntaxis píše, že „automatis" (samohyb) tu bol už dávno. S rozvojom modernej archeológie sa za posledné desaťročia podarilo dokázať, že antické patenty sú veľmi staré a veľa vynálezov pochádza až z čias faraónov.

 

Počiatky egyptologických výskumov

Ku koncu 18. storočia už boli známe diela antických autorov o starom Egypte, ale hodnota ich svedectiev bola rôzna. Jednotlivé geografické údaje, spomínané v Strabonovom (60 pred n.l.-25 n.l.) diele sú však naozaj dôveryhodné. Veľa faktov o prvom storočí nášho letopočtu sa dozvieme zo spisov Diodora Sicílskeho. Pozoruhodné skutočnosti uvádza aj Herodotos (485-430 pred n.l.), ktorý píše okrem iného aj o zaujímavých zvykoch faraónov a podáva pomerne presný, keď neucelený obraz posledných rokov starého Egypta, no píše aj o perzskom panstve okolo r. 450 pred n.l.

Historické fakty spojené s dávnymi epochami sú v každom prípade neúplné a čiastočne ich možno považovať za legendy. Na druhej strane treba priznať, že grécki antickí autori poznali len málo pamiatok pokrytých egyptskými hieroglyfmi, nevedeli, že ide o písmo a nemali možnosť ho rozlúštiť. V polovici 17. stor. podnikol prvý pokus o ich rozlúštenie nemecký jezuita Athanasius Kircher (1602-80). V rokoch 1636-76 publikoval veľa diel o koptskom jazyku a staroegyptčine (Lingua aegyptiaca restituta, 1643). Všetky Kircherove transkripcie a pokusy o interpretáciu, ktoré sú zábavné vďaka jeho fantázii, sú síce nesprávne, ale zistil niekoľko zhôd medzi koptským a staroegyptským jazykom. Jeho dielo neskôr doviedol do úspešného konca až francúzsky učenec Jean-Francois Champollion (1769-1821), ktorý podnikol výskumnú výpravu na rozkaz Napoleona Bonaparta. Rozlúštením hieroglyfov sa získal prístup k informáciám zo staroegyptských nápisov. Najdôležitejšie poznatky potom publikovali tí učenci, ktorých spomínaný francúzsky konzul prizval na svoju expedíciu. Neskôr vydali niekoľko zväzkov pod názvom Description de l'Égypte. Najdôležitejším objavom bol kameň zvaný El-Rašid. Vďaka dekrétu, vytesanému na tomto kameni v troch jazykoch (vlastne len v dvoch, pretože ten istý obsah je tu napísaný aj v ľudovej gréčtine, aj v egyptčine), sa r. 1822 Champollionovi podarilo rozlúštiť hieroglyfy vďaka tomu, že vychádzal z gréčtiny.

Ešte pred ním zverejnil francúzsky abbé Jean-Jacques Barthélemy (1716-95) a nemecko-dánsky výskumník Georg Gustav Zoéga (1755-1809) domnienku, že egyptské kráľovské mená obklopujú kartuše. Nemecký učenec Carsten Niebuhr (1733-1815) vychádzal zo správneho predpokladu, že niektoré hieroglyfy sú znaky abecedy a že pomocou koptského jazyka by sa dal zistiť význam niektorých slov. Švédsky učenec a diplomat John David Ákerblad (1763-1819) pri porovnávaní textov r. 1802 identifikoval niekoľko podstatných mien a podarilo sa mu určiť aj zopár čísloviek. Snahy vedcov vyvrcholili v prácach anglického lekára a fyzika Thomasa Younga (1773-1829), ovládajúceho pol tucta jazykov, medzi nimi aj niekoľko orientálnych. Zo zábavy sa pustil do dešifrovania nápisov z El-Rašidu a dospel k pozoruhodným výsledkom. Vychádzal z ľudovej gréčtiny a podarilo sa mu zostaviť zoznam 204 slov a 13 hieroglyfov, z čoho bola asi štvrtina určená úplne správne. Zrodila sa egyptológia, ktorá postupne sprostredkovala prístup k dávnej rozvinutej kultúre krajiny faraónov. Nakoľko však pokročil v starom Egypte rozvoj techniky?

-pokračovanie-

Erdogan Ercivan


KNIHU môžete zakúpiť i na tejto adrese

 

VŠETKY časti tohto seriálu postupne nájdete na tejto adrese


 

Súvisiace:

ERDOGAN ERCIVAN Výber
http://www.cez-okno.net/rubrika/erdogan-ercivan-vyber

 



Editoriál: 10 PONAUČENÍ ROKU 2015

$
0
0

Ahojte,
skončil sa jeden z najturbulentnejších rokov môjho života, ktorému som za mnohé vďačný. Vďaka neznamená, že sa stali len dobré veci. Vďaka znamená, že ma aj na prvý pohľad komplikácie naučili niečo nové. Spoznal som sa zase o niečo viac. Stretol som presne tých správnych ľudí, ktorým ďakujem za to, že chvíľu kráčali so mnou. Ďakujem Tebe, že si si našiel/našla čas a prišiel/prišla sa pozrieť na jedno (viacero) z mojich stretnutí, že čítaš blog alebo dokonca máš moju knihu „Život bez jedla“.

Podelím sa s Tebou o 10 najžiarivejších ponaučení, ktoré mi rok 2015 priniesol. Ak pri niektorom budeš mať pocit, že si v tom so mnou, like-uj. Ak chceš zoznam doplniť, píš. Rád sa od Teba niečo naučím.

 

1. Ži si svoj život, prevezmi zaň zodpovednosť a neobviňuj ani osud, ani rodičov ani štát.

2. Minulosť nezmeníš, ale budúcnosť áno. Nech ťa živí tvoja „vášeň“.

3. Si výnimočný, nikto taký už nie je a tvoja cesta je výnimočná, ak je tvoja.

4. Názory iných nemajú vplyv na tvoju realitu. Tvor si svoju realitu podľa svojej túžby, a nie mienky okolia.

5. Ak sa niečo dá vyriešiť, resp. máš na výber, potom sa nejedná o problém.

6. Štedrosť, férovosť a láskavosť priťahujú úspech, priateľov a lásku.

7. Čím viac dáš, tým viac dostaneš.

8. Ak ti niekto svojim konaním vyrazí dych, predýchaj to, a rozmýšľaj, rozmýšľaj, rozmýšľaj... na niečo prídeš.

9. Prehra je, keď to vzdáš. Vyhráva najvytrvalejší.

10. Všetko, čo potrebuješ na život, je v tvojom vnútri. Všetko, čomu uveríš!

 

Martin Bruncko

http://martinbruncko.com/


Tento článok z www.cez-okno.net môže byť šírený jedine celý, bez zmien a zadarmo, vrátane celej tejto poznámky (Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License)

 

Súvisiace:

Editoriál: VZPIERAM SA SKOSTNATENÝM TRADÍCIÁM BEZ DUŠE
http://www.cez-okno.net/clanok/editorial-vzpieram-sa-skostnatenym-tradic...

Rozvoj osobnosti
http://www.cez-okno.net/rubrika/rozvoj-osobnosti

Martin Bruncko
http://www.cez-okno.net/autor/martin-bruncko

 


Zfalšovaná archeologie II.

$
0
0

„Falzifikát se od originálu liší tím, že vypadá opravdověji.“
Ernst Simon Bloch (1885-1977), německý filozof
“Borchardt byl nejen všestranně vzdělaný akademik, ale také zanícený vlastenec. Při všech svých podnicích sledoval také cíl, aby se německá muzea mohla jednoho dne měřit bohatstvím a nádherou svých exponátů s nejvýznamnějšími muzei největších koloniálních mocností Anglie a Francie - se slavným Louvrem a neméně proslulým Britským muzeem. A při uskutečňování tohoto cíle byl ochoten použít jakékoli prostředky.”

 

LUDWIG BORCHARDT A PODVOD S NEFERTITI

V celých dějinách starého Egypta nenajdeme žádnou druhou královnu, která by byla s trůnem svého chotě spjata tak úzce jako krásná Nefertiti. Do Egypta vlastně přicestovala proto, aby se provdala za Achnatonova otce, faraóna Amenhotepa IV. (1370-1350 př.n.l.). Osud tomu však chtěl jinak. Po náhlém úmrtí faraóna Amenhotepa III. (1403-1370 př.n.l.) skončila v Achnatonově harému a brzy se stala jeho hlavní manželkou. Měli spolu šest dětí. Podle starých textů pocházela tato princezna z daleké země Mitanni a její původní jméno bylo Taduchepa. Ve skutečnosti je však její původ nejasný. Podle teorie anglické egyptoložky Joann Fletcherové z Yorské univerzity byla mumie této panovnice - do té doby považovaná za ztracenou - nalezena v roce 2003 v hrobě KV 35 v Údolí králů. Ostatní egyptologové však tuto hypotézu odmítají a poukazují na řadu vzájemně si odporujících indicií. Dnes převládá v akademické obci názor, že mumie, kterou Fletcherová podrobně zkoumala a pak identifikovala jako Nefertiti, je ve skutečnosti Kija, jedna z Tutanchamonových vedlejších manželek. Druhá mumie, nalezená na stejném místě, je prý královna-matka Teje. Postavu krásné Nefertiti, princezny z daleké země, tak nadále obestírá tajemství. Kdo byla tato žena Nefertiti doopravdy?

Západní svět si udělal o Achnatonově hlavní manželce trojdimenzionální představu až po nálezu její bysty. Objevil ji německý archeolog Ludwig Borchardt v Tell el Amarně 6. prosince 1912. Borchardt a jeho pomocníci našli tento mimořádně půvabný portrét v lokalitě odborně označované „oblast P47-2, místnost 19". Šlo o zbytky starověkého stavení, v němž měl ateliér sochař jménem Thutmose. Tento umělec prý dokázal vytvořit díla tak nádherná, že by před nimi zbledli závistí i renesanční mistři. Nalezenou bystu královny Nefertiti popsal Borchardt těmito slovy:

„Královnina bysta v životní velikosti, vysoká 47 centimetrů. S modrou, nahoře rovně zastřiženou parukou (helmovou korunou), kterou zdobí v poloviční výšce stuha. Původní barvy. Vynikající práce. Popis je k ničemu, musí se vidět!"

Můžeme brát tato slova vážně? Dá se věřit tomu, co Borchardt napsal?

Německý historik dávnověku Adolf Rieth (1902-1984) poskytl na tuto otázku lakonickou odpověď, když v knize Vorzeit gefälscht (Zfalšovaná prehistorie) napsal:

„Každý nález, ať již pravý nebo nikoli, potřebuje - má-li působit věrohodně - nějakou více či méně tajuplnou historku o tom, jak byl učiněn."

Bysta vysoká 47 centimetrů, nalezená ve 47. čtverci plánovací sítě zrovna na Mikuláše, to je více než podivná shoda. Ale když k tomu přistupuje skutečnost, že Borchardt učinil tento fenomenální objev právě v den, kdy byli přítomni prominentní diváci, je to spíš zázrak. Je tady opravdu všechno v pořádku? Kdo vlastně byl Ludwig Borchardt?

Na přelomu 19. a 20. století mezi sebou evropské národy soutěžily o to, komu se podaří nejvýznamnější archeologické objevy. V popředí stály francouzské a britské expedice, které měly k dispozici nejvíc peněz, díky čemuž si dokázaly zajistit potřebné licence pro vykopávky v nejslibnějších archeologických lokalitách. V této konkurenčně priostrené situaci jmenovala Pruská akademie v roce 1898 Ludwiga Borchardta vědeckým atašé při Císařském generálním konzulátu v Káhiře. Díky tomuto přímému zastoupení se věci daly do pohybu a peněžní dary soukromých sponzorů brzy umožnily prvnímu týmu německých archeologů začít s vykopávkami v oblasti Gízy. Počet německých podnikatelů, kteří se jako mecenáši podíleli na financování dalších archeologických podniků, se neustále zvyšoval. Borchardt kromě toho úzce spolupracoval s Německou společností pro Orient, což jeho aktivitám propůjčilo oficiální charakter a navíc mu umožnilo žádat o finanční dary i stát.

Ludwig Borchardt, povoláním vlastně architekt, totiž rozhodně nebyl typ divokého dobrodruha a hledače pokladů. Žil se svou velkou láskou Mimi Borchardtovou (rozenou Emilií Cohenovou, 1877-1938) v přepychové vile na březích Nilu a roku 1909 vstoupil do klubu nazývajícího se Společnost přátel, jehož členy byli také bankéři a podnikatelé, kteří financovali archeologický průzkum v Egyptě. Borchardt byl nejen všestranně vzdělaný akademik, ale také zanícený vlastenec. Při všech svých podnicích sledoval také cíl, aby se německá muzea mohla jednoho dne měřit bohatstvím a nádherou svých exponátů s nejvýznamnějšími muzei největších koloniálních mocností Anglie a Francie - se slavným Louvrem a neméně proslulým Britským muzeem. A při uskutečňování tohoto cíle byl ochoten použít jakékoli prostředky.

Borchardta, který přijel do Káhiry v roce 1895, fascinovala ze všeho nejvíc architektura starověkých vládců Egypta. Byl také prvním, kdo prozkoumal pyramidy v Abúsíru. Díky své neúnavné činnosti si získal pověst odborníka a místní úřady ho pověřily úkolem zkatalogizovat všechny sochy Egyptského muzea v Káhiře. To mu pochopitelně pomohlo získat mimořádný cit pro umělecká díla egyptského starověku. Kromě toho se však Borchardt rád pohyboval i v kruzích padělatelů a jeho soukromou vášní se stalo odhalování falzifikátů. Zašel dokonce tak daleko, že sám zadal těmto podvodníkům několik zakázek - a zdůvodnil to tím, že tak lépe pozná jejich metody.

Obr. Také tento reliéf představující Achnatona s Nefertiti je padělek

Podle názoru současných archeologů se Borchardt pohyboval v tomto podezřelém prostředí jen proto, že sám nakupoval staro-egyptské exponáty pro různá německá muzea a potřeboval mít jistotu, že kupuje výhradně „pravé" zboží. Ale šlo tu skutečně pouze o pravost získaných artefaktů? Nebo se chtěl Borchardt jen ubezpečit, že případný padělek je natolik kvalitní, aby ho příjemci v Německu jako takový neodhalili? Ledacos totiž nasvědčuje tomu, že Ludwig Borchardt byl všemi mastmi mazaný obchodník se starožitnostmi, který neváhal prodávat i padělky. Je znám například vápencový reliéf ukazující faraóna Achnatona s chotí (viz obr.), na němž se Nefertiti stylem zobrazení až nápadně podobá bystě, kterou měl Borchardt - podle vlastního vyjádření - objevit 11. ledna 1913. Přitom se onoho dne vůbec nezdržoval v Tell el-Amarně, nýbrž v Káhiře. Dnes už není pochyb o tom, že reliéf byl narychlo vyroben v dílnách káhirských padělatelů, aby mohl být přidán ke skutečným archeologickým nálezům, jež pak Borchardt rozdělil mezi odběratele nebo vyměnil za jiné artefakty. Prachobyčejný podvod! Tato skutečnost nám také dovoluje vyslovit pochybnosti o tom, zda nakonec i sama slavná bysta Nefertiti není pouze velmi dokonalý padělek.

Stéla, kterou Ludwig Borchardt prodal v roce 1902 Státním muzeím v Berlíně, byla nedávno - díky týmu odborníků pod vedením Dietricha Wildunga - skutečně odhalena jako falzifikát. Při analýze barevných pigmentů našli experti bavlněná vlákna, jež se v daném provedení začala vyrábět až v 19. století. Není nejmenších pochybností, že šlo o kardinální podvod. Je zřejmé, že Borchardt byl všechno jiné, jen ne poctivý obchodník. Bez skrupulí prodával falza a přišel si tak na pěkné peníze. Je vcelku příznačné, že svou zprávu o průběhu archeologických vykopávek v Tell el-Amarně zveřejnil až v roce 1924. Dalo mu nějakou práci, než vymyslel vhodný příběh plný dobrodružství a „zlatokopecké" horečky, který pak posloužil jako důstojný rámec pro tak skvostný objev, jakým byla bysta Nefertiti. Proč by jinak potřeboval dvanáct roků na to, aby zprávu napsal a zveřejnil?

Obr. Královské kartuše z Amarny

Když Ludwig Borchardt odjel v roce 1911 do Tell el-Amarny, ocitl se pod velkým tlakem Berlína, který očekával, že činnost expedice bude korunována úspěchy v podobě významných nálezů. Jeho první starostí bylo postavit dům pro členy týmu a před něj vyvěsit na stožár černo-bílo-červenou vlajku, aby bylo už na dálku patrné, že tam všechno probíhá v německé režii Teprve pak přijel tým odborníků a dalšího personálu. Kromě Borchardtova asistenta Hermanna Rankeho (1878-1953) to byli dva stavební mistři a stavební předák placení německou vládou, zeměměřič, kuchař, kvalifikovaný předák a zhruba stovka pomocných dělníků. Pomocí plánovací sítě rozdělili archeologové oblast, v níž chtěli provádět průzkum, na čtverce, které označili zleva doprava písmeny a odshora dolů čísly. Už během prvního dne vykopávek našli nahrubo opracovanou a zjevně nedokončenou vápencovou sošku. Usoudili z toho, že na tom místě mohl mít dílnu starověký sochař. A skutečně - netrvalo dlouho a Borchardtovi lidé objevili víčko ze slonoviny, na němž byl vyryt nápis Vrchní sochař Thutmose.

Ludwig Borchardt proto rozhodl, že tam budou kopat dál:

„Tak se na ten ateliér sochaře Thutmose podíváme trochu důkladněji!"

Jen o několik dní později už z pouštního písku vyčnívaly zbytky zdiva a začalo se rýsovat, kde asi měl starověký umělec ložnici, kuchyň, dílnu. Protože tam archeologové a jejich pomocníci našli velké množství střepů nádob, nástrojů a portrétových masek, bylo zřejmé, že jde o mimořádně úrodnou lokalitu. Borchardt proto rozhodl, že budou kopat hlouběji, než je při běžném odkrývání zdiva běžné. Pozornost badatelů brzy upoutala místnost označená číslem 19. Nebyla velká, mohla mít nanejvýš deset metrů čtverečních; zdálo se však, že je z archeologického hlediska nejzajímavější. Našel se tu větší počet malých modelových byst z vápence a rukou odlitých ze sádry.

11. ledna 1913, krátce po 13. hodině, právě když se Borchardt oddával polední siestě, přiběhl chlapec s lístkem, na němž byl vzkaz od jeho asistenta: Naléhavé! Kolorovaná bysta v životní velikosti v domě P47! Ranke.

Borchardt se okamžitě vydal na místo nálezu, kde na něj jeho asistent už netrpělivě čekal. Ranke mlčky ukázal do metr hluboké jámy, kde z půdy vyčníval štíhlý ženský krk. Borchardt udělal krok vpřed a svezl se na dno jámy. Pokusil se vytáhnout slibný předmět ze země, nešlo to však.

Obr. Hermann Ranke a Ludwig Borchardt u královny Nefertiti

Velmi opatrně a jen holýma rukama začal odstraňovat okolní materiál. Postupně tak odkryl úzkou bradu, rty a nakonec celý půvabný obličej. Ženskou tvář, která vypadala, jako by se na něj mírně usmívala. Nicméně bystu se ještě stále nedařilo zvednout. Důvodem byla nadměrně velká pokrývka hlavy, nápadně připomínající královskou ozdobu, jíž se na reliéfech pyšnila Achnatonova choť Nefertiti. Trvalo dalších několik minut plných napětí, než se podařilo obnažit i tuto vladařskou insignii a bysta mohla být z jámy bezpečně vyzvednuta. Borchardt neměl od samého počátku nejmenší pochybnosti o tom, že jde o portrét královny Nefertiti, kterou znal z mnoha reliéfových zobrazení.

Bysta pak byla bez velké pompy odvezena do ubytovny archeologů. Povinností Ludwiga Borchardta vlastně bylo neprodleně oznámit vzácný nález egyptským úřadům v Káhiře. Místo toho se však ještě téže noci rozhodl pro něco jiného. Zabalil bystu do několika kusů látky a uložil na dno velké dřevěné bedny. Navrch pak naskládal různé úlomky a střepy z jiných nálezů, takže bedna byla nakonec naplněná až po okraj. Potom ji přikryl víkem, na které napsal červenou křídou: Královská muzea v Berlíně. Úlomky. Teprve pak se odebral na lože, ale tu noc již neusnul.

Tolik tedy příběh vzácného nálezu, jak jej popsal Borchardt. Ale odehrálo se všechno skutečně právě tak, jak to vylíčil? Zcela jistě ne!

-pokračovanie-

Erdogan Ercivan


KNIHU môžete zakúpiť i na tejto adrese

 

VŠETKY časti tohto seriálu postupne nájdete na tejto adrese


 

Súvisiace:

ERDOGAN ERCIVAN Výber
http://www.cez-okno.net/rubrika/erdogan-ercivan-vyber

 


Veľká pocta pre mladého princa

$
0
0

Princ Montuhirchepešef je jedinečný. Bol totiž jediným princom, ktorý bol pochovaný vo vlastnej zdobenej hrobke (KV19) v Údolí králov. Montuhirchepešef bol synom faraóna Ramessa IX. pochádzajúceho z 20. kráľovskej dynastie. Vnútro tejto jedinečnej hrobky zdobí sedem scén, ktoré zobrazujú princa pri príprave obetných darov rozličným staroegyptským božstvám, alebo pri ich uctievaní. Jedným z týchto zobrazených božstiev je je aj boh Ptah Tatenen.

V období vlády 19. dynastie sa boh Ptah Tatenen prvýkrát objavuje ako spojenie dvoch Memfiských bohov Ptaha a Tatenena, ktorý bol potom uctievaný ako kráľovský boh stvoriteľ. Býva zobrazovaný v ľudskej podobe s korunou zloženou z dvojice baraních rohov, ktoré prevyšuje slnečný kotúč a dvojica vysokých vtáčích pier.

Mnohým z vás je dobre známy Ptah, staroveký boh, ktorý stvoril sám seba a svet myšlienkou.

Naproti tomu je boh Tatenen menej známy, ale taktiež sa objavuje hneď na počiatku Egyptskej mytológie. Zrodil sa totiž v okamihu, keď sa prvotný zemský pahorok povzniesol z vôd počiatočného chaosu a preto sa stal bohom úrodnej zeme, ktorú prinášali ustupujúce vody pravidelných záplav.

 


›› Väčší obrázok

 

Jeff Burzacott

Foto: Kairoinfo4U

21. február 2015

S láskavým dovolením NILE MAGAZINE

www.nilemagazine.com.au/february-2015-archive/2015/2/21/a-great-honour-f...

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


 

Súvisiace:

NILE MAGAZINE Výber
http://www.cez-okno.net/rubrika/nile-magazine-vyber

 


Sekcie: 

Záhadné vietnamské “SPACEBALLS” (+VIDEO)

$
0
0

Vysoký predstaviteľ vietnamskej armády údajne v piatok (8. 1. 2016) oznámil, že skúmajú tri záhadné kovové gule vesmírneho pôvodu.
Dve kovové gule boli nájdené v severozápadnej provincii Yen Bai 2. januára, povedal pre AFP hovorca armády generálporučík Vo Van Tuan. Neskôr veľká guľa s hmotnosťou asi 100 libier (45 kg) pristála v kukuričnom ​​poli v susednej provincii Tuyen Quang, doplnil.


Armáda oznámila, že neobsahujú výbušniny alebo nebezpečné materiály, avšak kovové gule padajúce z neba miestnych obyvateľov vystrašili. Ministerstvo obrany sľúbilo zverejniť výsledky. Noviny Thanh nien uviedli, že počiatočné vyšetrovanie naznačovalo, že objekty mohli pochádzať z rakiet či kozmických lodí.

 

Nguyen Khoa Son, vietnamský profesor pre vedu a vesmírne technológie pre spravodajský web VietNamNet uviedol, že gule by mohli byť výsledkom neúspešného vypustenia satelitu.

Nezdajú sa byť poškodené a mohli by spadnúť z výšky menej ako 62 míľ (100 kilometrov).

 




 

V novembri tri tajomné objekty spadli z neba aj na juhovýchode Španielska.

Podľa NASA obieha Zem viac ako 500.000 kusov vesmírneho odpadu.

 

Eric Giavedoni

9. 1. 2016

Zdroj: http://areazone51ufos.blogspot.be/2016/01/vietnam-sondes-spaceballs-myst...

 

Poznámka

Pravda alebo fake?

Každopádne v poslednej dobe padá tento údajný "kozmický odpad v podobe kovových gulí" vraj nejak často...

VIDEO s podobným nálezom zo Španielska nájdete na tejto adrese.

Preklad a poznámka: -očko-

exkluzívne.cez.okno


 

Súvisiace:

Očko: ZÁHADNÉ ZNAKY V ABYDOSE
http://www.cez-okno.net/clanok/ocko-zahadne-znaky-v-abydose

 


Egyptský expert popiera teóriu, že kráľovná Nefertiti je v Tutanchamonovej hrobke

$
0
0

Teória britského experta ohľadom hrobky je „neopodstatnená“, hovorí popredný egyptológ.
Jeden z popredných archeológov Egypta sa stráni ostrej diskusie, ktorá vznikla kvôli udalostiam spred viac ako 3 000 rokov: vychýrenému miestu hrobky kráľovnej Nefertiti. Manželka faraóna Nefertiti zomrela asi v roku 1 330 pred Kristom a miesto jej posledného odpočinku nebolo nikdy objavené.

Nicholas Reeves, britský egyptológ, ktorý teraz pôsobí na Univerzite v Arizone, verí, že našiel odpoveď. Minulý mesiac oznámil, že hrobka kráľovnej Nefertiti pravdepodobne leží za jednou stenou hrobky kráľa Tutanchamóna.

Ale Zahi Hawass, popredný archeológ a predošlý minister pamiatok Egypta povedal pre Telegraph, že pán Reeves rozširuje „neopodstatnenú” teóriu.

„Pán Reeves nám predal vzduch”, povedal pán Hawass počas interview v Káhire. „Potvrdzujem, že za stenou nie je vôbec nič.“
„Mal úspech, keď povedal niečo vzrušujúce - hrobka Nefertiti je vo vnútri hrobky Tutanchamona. Ale jeho teória je neopodstatnená."

Pán Hawass sľúbil, že pán Reeves nebude mať povolené otestovať svoju predstavu.

„Nedovolím – a nedovolil by to žiadny archeológ – urobiť otvor do Tutanchamonovej hrobky,” povedal. „Hrobka je veľmi zraniteľná; akýkoľvek otvor môže vystaviť maľby úplnému zrúteniu."
Pán Reeves založil svoju teóriu na obrázkoch interiéru Tutanchamonovej hrobky s vysokým rozlíšením. Verí, že cez praskliny a štrbiny sú slabo viditeľné dva tajné prechody.
V nedávno uverejnenej štúdii pán Reeves vykladá svoju vieru, že jedna chodba by mohla viesť do obyčajnej skladovacej miestnosti a ďalšia by mohla viesť k hrobke Nefertiti.

Mamdouh al-Damaty, súčasný minister pamiatok povedal, že je 90-percentná šanca, že za stenami Tutanchamonovej hrobky existujú ukryté komory.

Ale pán Hawass trval na tom, že nová teória nie je ani len hodná skúmania.

„Nie je logické, že každý archeológ príde s nejakou predstavou a vy ho budete nasledovať – pretože teórie sa nezakladajú na dôkaze," povedal. „Nie je ani jednopercentná šanca, že Reevesova teória je správna."

Pán Reeves verí, že hrobka Tutanchamona bola pôvodne vybudovaná pre kráľovnú Nefertiti a že ona leží nerušená za tým, čo verí, že je deliaca stena.

Naproti tomu pán Hawass verí, že faraónova hrobka bola pôvodne vybudovaná pre jeho brata, Ay. Predpokladá, že kvôli tomu, že Tutanchamon zomrel náhle a nečakane, bol pochovaný v hrobke svojho brata.

 


Tutanchamonova posmrtná maska, Obr. Harry Potts/flickr «

 

Čo sa týka miesta odpočinku kráľovnej Nefertiti, pán Hawass má inú teóriu; hovorí, že leží v Amarne, v pozostatkoch starovekého hlavného mesta v Nílskom údolí.

Pán Hawass tiež verí, že jedna z dvoch múmií žien nájdených v Údolí kráľovien je v skutočnosti Nefertiti.

Tieto dve múmie boli presunuté z hrobky KV 21 do Egyptského múzea kvôli testom DNA.

DNA neznámej múmie sa porovná s DNA nedávno objavenej múmie kráľovnej Mutnodjmet, sestry Nefertiti.

Tieto testy by odhalili pravdu, povedal pán Hawass, a nasledovanie teórie pána Reevesa nedáva žiadny zmysel a riskuje poškodenie Tutanchamonovej hrobky.

 


›› Väčší obrázok
Foto: Kenneth Garrett

 

„V Egypte nie je nikto – či už minister archeológie alebo ktokoľvek iný – kto by prevzal zodpovednosť za urobenie čo i len škrabanca v Tutanchamonovej hrobke,” povedal pán Hawass.
„Takže to je dôvod, prečo si myslím, že tá predstava je mŕtva."

 

Magdy Samaan

27. december 2015

Zdroj: telegraph.co.uk

Obrázky: redakcia

Preklad: PH

Korektúry: Yezid

exkluzívne.cez.okno


 

Súvisiace:

Ostuda světové egyptologie
http://www.cez-okno.net/clanok/ostuda-svetove-egyptologie

Čo sa ukrýva na druhej strane?
http://www.cez-okno.net/clanok/co-sa-ukryva-na-druhej-strane

Spoznajte pravého majiteľa Tutanchamonovej hrobky. A možno tam stále je
http://www.cez-okno.net/clanok/spoznajte-praveho-majitela-tutanchamonove...

Spoločná hrobka Tutanchamona a Nefertity
http://www.kemet.sk/clanok/spolocna-hrobka-tutanchamona-a-nefertity

Nefertity
http://www.kemet.sk/vladca-vladkyna/nefertity

Tutanchamon
http://www.kemet.sk/stitok/tutanchamon

Hrobka KV 62
http://www.kemet.sk/stitok/hrobka-kv-62

 


Sekcie: 

OBCHÁDZKA TRETIEHO DRUHU časť 1.

$
0
0

Dvaja vodiči zastavili v noci na ceste a zostali v nemom úžase, keď sa pred nimi zjavila vesmírna loď a jeden z nich bol pozvaný na palubu.
2. novembra 1989 v noci náhle klesla teplota vzduchu pod hranicu mrazu. Dvaja profesionálni vodiči nákladných vozidiel – Oleg Kiržakov a jeho spoločník Nikolaj Barančikov – boli práve na ceste z oblasti pri Archangeľsku do Moskvy. Ponáhľali sa domov, aby stihli vybaviť všetky pracovné formality pred sviatkami. Neďaleko železničnej stanice Emtza im cestu zablokovali kopy piesku a štrku, pretože tam prebiehali opravy a tak Oleg odbočil na špinavú obchádzkovú cestu.

V jednej zo zákrut svetlá nákladiaka zachytili na pravej strane cesty obrovský objekt.

„Myslel som si, že je to nejaké stavebné vybavenie,“ spomína Oleg.

„Bolo tam množstvo strojov, pretože na ceste prebiehali opravy. Keď som sa priblížil s nákladiakom bližšie uvidel som veľký objekt, ktorý mal vo svetle vozidla kovový lesk. Vo vzdialenosti 25-30 metrov od objektu motor zhasol, vozidlo prešlo zotrvačnosťou ešte pár metrov a napokon zastavilo. “

Svetlá pripojené na záložný zdroj stále svietili. Nechápali sme, čo sa deje. Cesta sa zatáčala a stromy na okraji cesty nám zacláňali vo výhľade na objekt.

„Pochopili sme, že sa pozeráme na niečo nezvyčajné a začali sme sa báť, že sa stane čosi nezvratné. Povedal som Nikolajovi, aby zostal vnútri a sledoval, čo sa bude diať, kým sa budem približovať k objektu. Vystúpil som z kabíny a vybral som sa preskúmať objekt.“

„Prešiel som okolo kapoty auta a s každým krokom som pociťoval narastajúci odpor vzduchu. Telo ako keby sa mi rozpúšťalo – pohyboval som sa čoraz ťažšie a vedel som, že keď sa priblížim ešte kúsok, nebudem sa môcť pohnúť vôbec.“

Oleg sa otočil a pokúsil sa priblížiť k objektu z inej strany.

Pohyboval sa opatrne a po každom kroku zastavil. Opäť však pociťoval ten istý, neustále narastajúci odpor vzduchu. Podarilo sa mu priblížiť na vzdialenosť asi 10 metrov od objektu. Zastal na krajnici a začal objekt starostlivo skúmať.

Veľmi rýchlo si uvedomil, že objekt je mimozemského pôvodu.

Bolo to čosi naozaj nezvyčajné. Pred Olegom stál diskovitý objekt s priemerom asi 35-40 metrov s akousi kupolou, na ktorej sa už nič iné nenachádzalo. Po obvode objektu sa nachádzali tmavé otvory, ktoré Oleg najprv považoval za okienka.

Zo spodnej časti vyčnievali dve konštrukcie – zdalo sa, že slúžili ako opora pre objekt. Zadná časť lode sa opierala o brezy – dve z nich boli dolámané.

Objekt vyzeral byť opustený a neboli na ňom žiadne viditeľné okná, dvere alebo poklopy.

-pokračovanie-


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Valerij Uvarov

Zdroj: http://www.bibliotecapleyades.net/

Preklad: Homer

exkluzívne.cez.okno


 

Súvisiace:

UFO a Mimozemšťania
http://www.cez-okno.net/sekcia/ufo-a-mimozemstania

 


OBCHÁDZKA TRETIEHO DRUHU časť 2.

$
0
0

Čo tu robí ten objekt – v noci a uprostred lesa? Čo je jeho cieľom? Možno sa niečo stalo a niekto potrebuje pomoc.
Všetky tieto dohady zaplavili Olegovu myseľ a presne v tej chvíli sa pred ním na vzdialenosť ruky rozsvietila priamo vo vzduchu čiara vytvorená z červených bodiek.
Čiara vytvorila vo vzduchu priehľadnú štvorcovú obrazovku o rozmeroch asi 15 x 15 cm so zaoblenými rohmi, na ktorej sa objavilo niekoľko slov z červených písmen. Oleg si nepamätal presné znenie správy, ale v podstate išlo o žiadosť o „horiaci oheň“.

 

Ohnivá žiadosť

Oleg pokračuje v spomienkach:

„Všimol som si, že obrazovka osvetľuje telo objektu. Mechanicky som sa otočil a pozrel na Nikolaja, ktorý stále sedel v kabíne nákladiaka. Opäť som si všimol obrazovku, no tentoraz sa objavila pred nákladiakom. Pozeral som sa zo strany na stranu, ale nech som sa otočil kdekoľvek, obrazovka mi stále svietila pred očami. Jej vzdialenosť sa nemenila, tak som natiahol ruku a pokúsil som sa jej dotknúť. Nikolaj, ktorý ma sledoval pri tomto šaškovaní z kabíny nákladiaka sa ma neskôr pýtal, čo som to stváral. Obrazovka mi svietila pred očami po celý čas, no nápisy na nej zostali na nej len tak dlho, aby som ich stihol pochopiť a potom sa hneď objavil nový text.“

 

Keď Oleg pochopil, čo od neho žiadajú, opatrne sa otočil s pohľadom upretým na nákladiak a stále pociťoval odpor vzduchu.

Vrátil sa k vozidlu a pokúsil sa otvoriť pravé dvere, aby si vzal kuchynské zápalky. Napriek spojenému úsiliu oboch mužov sa pomerne dlho nedarilo dvere otvoriť. Zrazu sa však dali otvoriť úplne ľahko. Oleg vzal z kabíny škatuľku zápaliek a fľašu liehu, ktorý používal ako nemrznúcu zmes do brzdového systému.

Opäť požiadal Nikolaja, aby neopúšťal kabínu vozidla a vrátil sa na krajnicu, kde stál aj pred tým.

Tentoraz sa už pohyboval ľahko, po odpore vo vzduchu už nebolo ani stopy. Pozbieral na kôpku trocha suchého lístia, polial ho liehom a zapálil. Keď zdvihol hlavu všimol si, že na povrchu objektu sa objavil priechod, ktorý sa tiahol dovnútra a vytváral chodbu.

Na jej vzdialenom konci videl mihotavé modrasté svetlo.

 

„Najprv som si myslel, že po chodbe sa pohybuje tieň, no potom som si uvedomil, že sa niečo približuje po chodbe von z objektu. Keď mi došlo, čo sa deje, začal som ustupovať – padol som do priekopy vedľa cesty, vstal som a pozoroval som, čo sa bude diať.
Niečo sa priblížilo k otvoru a všimol som si, že je to akási temná „hmota“, ktorá mi pripomínala vak alebo vrece. Pri pohybe sa „hmota“ kývala zo strany na stranu a jej okraje boli nejasné. V tej chvíli sa z objektu vysunul mostík, ohol sa a klesol k zemi.
Hmota skĺzla na zem – bola stále väčšia – a priblížila sa k horiacemu lístiu. Od strachu som sa nedokázal ani hnúť! „Hmota“ chvíľu postávala pri ohni, potom vzala škatuľku zápaliek a vracala sa do objektu. Vrátila sa tou istou cestou a zmizla v útrobách objektu spolu so zápalkami!
Až potom sa mi podarilo vyhrabať z priekopy, vrátil som sa na cestu a pozrel na nákladiak. Oslepovali ma síce svetlá, no aj tak som videl Nikolajovu vydesenú tvár prilepenú na čelné sklo.“

 

-pokračovanie-


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Valerij Uvarov

Zdroj: http://www.bibliotecapleyades.net/

Preklad: Homer

exkluzívne.cez.okno


 

Súvisiace:

UFO a Mimozemšťania
http://www.cez-okno.net/sekcia/ufo-a-mimozemstania

 



Záhada Maia-Meritaton

$
0
0

Bola Tutanchamonova dojka jeho vlastnou sestrou?
V 19. storočí a na začiatku 20. sa mačacie múmie stali veľkým biznisom. Prehliadka cintorínov týchto nádherných kuriozít bola na turistickom zozname mnohých bohatých Európanov. Jedným z najväčších pohrebísk mačacích múmii bol Bubasteon v Sakkáre – posvätné priestory zasvätené bohyni Bastet.


Počas Neskorej a Ptolemaiovskej doby (8.-1. st. pred Kr.) boli státisíce mačacích múmii napchané do „mačacích jám“ – chodieb a šácht skorších hrobiek Novej ríše pretvoriac ich na nekonečné mačacie katakomby.

 

Bubasteon bol dlho egyptológmi zanedbávaný. Kopať pomedzi mačacie múmie bola obzvlášť nepríjemná práca a domnievali sa, že nakoľko boli hrobky tak výrazne nanovo využívané počas tak dlhého obdobia, bolo pravdepodobné, že sa dokopy nič vnútri nezachovalo.

No dosť sa zmýlili.

V 80-tych rokoch 20. storočia, sa francúzsky egyptológ Alain Zivie zameral na Bubasteon a rýchlo zistil, že hrobky vyrezávané do kameňa neboli pôvodne vytvorené pre zvieratá, ale pre dôležitých dvoranov a vysoko postavených úradníkov 18. a 19. dynastie.

V roku 1996 začal skúmať novo odkrytú kamennú hrobku (I.20). Prekvapivo tento hrob patril dojke mladučkého faraóna Tutanchamona. V hrobke sa dokonca nachádza reliéf, ktorý ju zobrazuje sediac na kráľovskom tróne s faraónom ako dieťaťom v jej lone.

Pracovníci vykopávok narazili na fragment kanopy, no múmia Maie sa nenachádzala nikde v hrobke, ktorá ako mnoho ostatných našla nové využitie v podobe katakomb pre mačkovité šelmy. Znamená to, že múmia dojky a pohrebné zostatky boli presunuté inam?

Jej veľká a komplikovane zdobená hrobka naznačuje, že Maia bola veľmi dôležitou osobnosťou v živote mladého faraóna, nie len preto, že kojila mladého kráľa, no pretože sama bola súčasťou kráľovskej rodiny.

Úlomok kanopy nesie nápis:

„dojka faraóna, vychovávateľka božieho tela a vysoko postavená v háreme“.

Tento titul jej udeľuje výrazne vyšší spoločenský status aký má dojka, i keď budúceho faraóna.

Je zaujímavé, že Zivie verí, že vyobrazenie Maie na reliéfoch je neobyčajne podobné ako Tutanchamonove:

„Je nezvyčajné ako veľmi sa podobajú. Majú rovnakú bradu, oči, rodinné rysy.“

Na otlčenej stene, v spoločnej kráľovskej hrobke Achnatona, otca Tutanchamona, rytina na stene znázorňuje pohreb Maketaton, druhej dcéry Achnatona a Nefertiti, pri ktorom je prítomná žena kojaca dieťa. Je stotožňovaná s Meritaton, najstaršou Achnatonovou dcérou. V blízkosti sa nachádza nosič vejáru, ktorý naznačuje, že dieťa, ktoré kŕmi je kráľovského pôvodu. Jedná sa snáď o Tutanchamona? Ak áno, znamenalo by to, že jeho dojka bola zároveň jeho sestrou alebo nevlastnou sestrou.

Pôvodné múry Mainej hrobky boli prekryté múrmi a piliermi z éry Ptolemaiovcov, ktoré boli dostavané na podporu kamenných stropov do tej doby ohrozených zrútením. Tieto nové múry, ktoré boli pridané v dobe, keď bola hrobka premenená na miesto odpočinku mačacích múmií, pomohli zachovať pôvodné nástenné dekorácie.

Trvalo takmer 20 rokov aby sa ukončili vykopávky, vyčistila a podoprela sa štruktúra aby bola bezpečná pre návštevníkov. Hrobka bola sprístupnená novinárom v decembri 2015 a je momentálne otvorená pre verejnosť. Skutočne stojí za to odviesť sa 30 km južne od Káhiry a preskúmať tento úžasný nový aspekt života mladého faraóna Tutanchamona.

Anad Belaji býva v Bangalúre, v Indii. Je držiteľom titulov v histórii a žurnalistike, venoval sa skúmaniu mnohých aspektov Starovekého Egypta, s hlavným zameraním na Amarnské obdobie.

 


›› Väčší obrázok
Na obrázku môžeme vidieť Maiu na hlave nesúc ťažkú parochňu s rukami zdvihnutými v adorácii (foto z kamenného piliera jej hrobky)

 

S láskavým dovolením NILE MAGAZINE

http://www.nilemagazine.com.au/2016-january/2016/1/5/the-maia-meritaten-...

Preklad: Zuzana

exkluzívne.cez.okno


 

Súvisiace:

Meritaton
https://sk.wikipedia.org/wiki/Meritaton

NILE MAGAZINE Výber
http://www.cez-okno.net/rubrika/nile-magazine-vyber

 


Sekcie: 

ŠEMSU HOR – Nebeskí architekti veľkej Sfingy, 800 000-ročného monumentu I.

$
0
0

Existuje niečo, čo nám hovorí, že oficiálna chronológia ľudských dejín je úplne chybná. Existujú nálezy, ktoré naznačujú, že pred nami Zem obývala iná civilizácia – civilizácia, ktorej poznatky a technológia boli omnoho dokonalejšie ako tie, ktoré máme dnes, sofistikovaná spoločnosť, ktorá by mohla priniesť odpovede na mnohé záhady obklopujúce našu civilizáciu a pradávnu históriu.


To vysloviac, musím spomenúť, že pre vedcov a historikov sú Nasledovníci Hóra bezpochyby jednou z najväčších a najtajomnejších záhad, čo sa týka histórie Egypta. Tieto ´mýtické bytosti´ sú spomínané v Turínskom papyruse, Palermskej stéle a v iných starodávnych textoch. Textoch vypovedajúcich znepokojivý príbeh, ktorý niektorí vedci hlavného prúdu klasickej egyptológie odmietli ako rušivú a prázdnu mytológiu, pravda je však ďaleko viac prekvapivá.

 

Odkazy na tieto záhadné ´bytosti´ môžeme nájsť v niekoľkých textoch. Dozvedáme sa, že existovali v starovekom Egypte ešte pred faraónmi prvej dynastie. Pre egyptológov sú len bytosťami mýtov, výsledok ´divokých príbehov´, ktoré boli mnohými vytrhnuté z kontextu, no i tak sa zdá, že ich existencia bola mimoriadne dôležitá.

Nedávna kontroverzná štúdia veľkej egyptskej Sfingy spochybnila názory klasickej archeológie ohľadom jej veku, pôvodu a staviteľoch. Štúdia prezentovaná na Medzinárodnej konferencii archeológie a mineralógie v Sofii s názvom “Geologický aspekt problému datovania výstavby veľkej egyptskej Sfingy,” navrhuje kontroverznú a revolučnú teóriu, podľa ktorej by Sfinga mohla mať prinajmenšom 800 000 rokov.

 

›› Podľa Maničeva a Parchomenka, autorov štúdie (ZDROJ):

„Problém datovania výstavby veľkej egyptskej Sfingy je stále otvorenou témou napriek dlhoročnej histórii jej výskumu. Geologický pohľad v spojení s ďalšími prírodovedeckými metódami umožňuje odpovedať na otázku relatívneho veku Sfingy. Z vykonaného vizuálneho prieskumu možno vyvodiť záver, že voda zohrala dôležitú úlohu v tom ako Sfinga dnes vyzerá. Bola čiastočne zaplavená veľkými vodnými plochami, čo môžeme pozorovať na priehlbinách na jej zvislých obvodových stenách, ktoré boli vyformované vlnami.“

„Štruktúra týchto útvarov je analogická s tými, ktoré vznikajú vplyvom mora v pobrežných oblastiach. Genetická podobnosť formy erózie, geologická štruktúra a petrografické zloženie sedimentov vedú k záveru, že rozhodujúcim faktorom pri zničení historickej pamiatky bola pravdepodobne energia vĺn a nie piesočná abrázia v eolických procesoch (proces obrusovania blokov hornín úlomkami činnosťou vetra, pozn. red.). Obrovské množstvo geologickej literatúry potvrdzuje skutočnosť, že v rôznych obdobiach štvrtohôr od skorého pleistocénu po holocén, po dlhšiu dobu existovali sladkovodné jazerá. Tieto jazerá boli rozložené na územiach priľahlých Nílu. Najvyšší bod hornej veľkej eróznej priehlbiny na Sfinge zodpovedá úrovni vodnej hladiny počas raného pleistocénu. Veľká egyptská sfinga stála na Gízskej plošine už v tomto geologickom (historickom) období.“

 

To znamená, že dejiny ako ich poznáme v prípade starovekého Egypta naliehavo potrebujú aktualizáciu, aktualizáciu, ktorá privíta nové teórie a dôkazy predložené vedcami, ktorí sa rozhodli spochybniť oficiálne názory a hľadať alternatívne vysvetlenia.

Existuje mnoho výskumníkov, ktorí nesúhlasia s prevládajúcimi názormi v Egyptológii. Títo ´alternatívni myslitelia´ veria, že staroveká egyptská civilizácia je omnoho staršia ako nám hovoria klasické dejiny, a Gaston Maspero, jedna z najvplyvnejších osobností Egyptológie, položil dôležité otázky v klasickom pohľade na dávnu históriu Egypta.

Odkiaľ pochádzajú starovekí Egypťania? Aký je ich skutočný pôvod? Maspero bol schopný s neuveriteľnou zručnosťou skúseného archeológa zostaviť profil a dospel k záveru, že ľudia, ktorí vytvorili tento sofistikovaný ´korpus viery´ boli v modernom Egypte prítomní už dávno pred prvou dynastiou ´smrteľných´ faraónov vládnucich nad krajinou starovekého Egypta.

Na to aby sme pochopili pôvod, vieru a neuveriteľné príbehy starovekých Egypťanov, musíme zmeniť spôsob akým myslíme a pozrieť sa na našu históriu z úplne inej perspektívy.

Gaston Maspero navštívil Egypt v roku 1880 v rámci francúzskej delegácie a tak isto, ako mnohí pred ním a po ňom, bol očarený ohromnou krásou Gízskej plošiny, pyramídami a predovšetkým veľkou Sfingou, monumentom, ktorý mu vyrazil dych. Po tejto ceste Maspero vynaložil obrovské úsilie na štúdium všetkého, čo sa týka starovekej egyptskej civilizácie...

-pokračovanie-


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Zdroj: http://amazinguniverse.net/shemsu-hor-the-celestial-architects-of-the-gr...

Preklad: Zuzana

exkluzívne.cez.okno


Obr. Nasledovníci Hóra – skutočné božské bytosti, ktoré vládli Egyptu? ›› Zdroj


 

Súvisiace:

ŠEMSU HOR
http://www.cez-okno.net/rubrika/semsu-hor

Sfinga (Abu-Hol)
http://www.cez-okno.net/stitok/sfinga-abu-hol

 


Editoriál: CHRÁMAMI EGYPTA

$
0
0

„ĎAKUJEME VŠETKÝM PRIATEĽOM STAROVEKÉHO EGYPTA ZA PRIAZEŇ POČAS DVOCH ROKOV BUDOVANIA PORTÁLU, KDE SI PODÁVA RUKU ALTERNATÍVNE S TRADIČNÝM. EGYPT SA PREBÚDZA A MY O TOM PRINÁŠAME SPRÁVY“

 

2. výročie

Sekcia "EGYPT" na našom portáli CEZ OKNO od roku 2008 zaujala desaťtisíce čitateľov bezmála 400 článkami, ktoré tvoria základ tohto nového projektu.

Ako veľkí fanúšikovia Egypta sme boli presvedčení, že dozrel čas venovať jeho odkazu špecializovaný portál.

Ctíme staroveké tradície a mysticizmus, preto sme zvolili pôvodný názov KEMET.

www.KEMET.sk bol založený na počesť výročia narodenia Abd'El Hakima Awyana, Strážcu pôvodných tradícií Egypta 26. 1. 2014.

Vďaka exkluzívnym fotografiám Ramosseho Vám môžeme pri príležitosti osláv 2. ROKU priniesť túto sériu kalendárov CHRÁMAMI EGYPTA!

Každým nákupom podporujete našu činnosť

KEMET.sk tím

Založené 2014

http://gplus.to/kemet
http://issuu.com/kemet
http://www.facebook.com/kemet.sk
http://www.youtube.com/user/kemetsk

“Chrámami Egypta”

›› English here

›› 10 kalendárov

V každom 12 záberov vo vysokom rozlíšení

Foto: © Ramosse exkluzívne pre www.KEMET.sk

 

portrait (I), landscape (II)
A4 alebo A3

ABYDOS

I, II (A4, A3)
SHOP ›› http://egypt.kosicek.sk/abydos

DENDERA

I, II (A4, A3)
SHOP ›› http://egypt.kosicek.sk/dendera

EDFU

I, II (A4, A3)
SHOP ›› http://egypt.kosicek.sk/edfu

KARNAK

I, II (A4, A3)
SHOP ›› http://egypt.kosicek.sk/karnak

LUXOR

I, II (A4, A3)
SHOP ›› http://egypt.kosicek.sk/luxor

 

Názvy mesiacov v slovenčine/češtine/angličtine (vedľa seba), zvýraznené nedele

(V náhľadoch je zámerne znížená kvalita a pridaná vodotlač KEMET.sk)

NÁHĽADY ›› https://issuu.com/kemet

INFO: shop@cez-okno.net

 

Yezid

vydavateľ a šéfredaktor
www.cez-okno.net
www.kemet.sk


Tento článok z www.cez-okno.net môže byť šírený jedine celý, bez zmien a zadarmo, vrátane celej tejto poznámky (Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License)

 

Súvisiace:

EGYPT
http://www.cez-okno.net/sekcia/egypt

 


Autori: 

ŠEMSU HOR – Nebeskí architekti veľkej Sfingy, 800 000-ročného monumentu II.

$
0
0

„...Veľká sfinga Harmachis sa týči na stráži nad severným výbežkom od čias Nasledovníkov Hóra. Vytesaná z pevnej skaly, na okraji horskej plošiny zdá sa, že dvíha hlavu, aby skrz údolie prvá zočila vzostup svojho otca – Slnka. Dnes sa dajú v jej zvetranom tele rozoznať už len hlavné črty leva. Spodná časť hlavy v ruinách, krk sa zdá byť príliš útly aby ju udržal.“

›› Súmrak Civilizácií: Egypt a Chaldea, 1894


Mnohým archeológom a výskumníkom môžu niektoré Masperove myšlienky znieť prekvapivo, no on len jednoducho reflektuje presvedčenia starovekých Egypťanov vo vzťahu k ich predkom zdôrazňujúc význam predynastického obdobia a obdobia Nasledovníkov Hóra, rasy polobohov, ktorá vládla starovekému Egyptu pred smrteľnými faraónmi.

 

No iní sa pozerali na dávne dejiny Egypta z odlišného uhlu pohľadu ešte skôr ako prišiel Maspero.

›› Manetho (3. st. pred Kr.) bol egyptský kňaz a historik, ktorý žil počas vlády Ptolemaia I a II. On, ako aj mnohí po ňom, odkazoval na týchto bohov a polobohov, ktorí vládli nad Egyptom v svojej práci Aigyptiaka (Dejiny Egypta).

Manetho zaviedol 4 dynastie pred Menim: 2 božské, 1 polobožskú a 1 prechodnú, čo naznačuje, že pôvod egyptskej civilizácie je možné pripísať 7 hlavným božstvám. Ptah, Ra, Šu, Geb, Usir, Set, Hór vládli nad Egyptom 12 300 rokov. Po nich nasledovala ďalšia dynastia na čele s Thovtom, zložená z 12 ´božských faraónov´, ktorí vládli 1 500 rokov, po nich povstalo 30 polobohov, ktorí sú zvyčajne stotožňovaní s Nasledovníkmi Hóra, boli znázorňovaní ako sokoly a vládli v Egypte 6 000 rokov. Po vláde týchto ´nadprirodzených´ bytostí Egypt upadol do chaosu, až kým sa Menimu nepodarilo nastoliť poriadok a územie starovekého Egypta zjednotiť.

 


Obr. Nasledovníci Hóra – skutočné božské bytosti, ktoré vládli Egyptu? ›› Zdroj

 

Najznámejší odkaz na Nasledovníkov Hóra môžeme nájsť ›› v Turínskom kráľovskom kánone, úlomkovom papyruse, ktorý hovorí, že tieto záhadné bytosti vládli približne 6 000 rokov, v prechodnom období medzi vládou bohov a ranými dynastiami faraónov. Tento neoceniteľný staroveký text uchovávaný v Egyptskom múzeu v Turíne v Taliansku, tiež nazývaný Turínsky kráľovský papyrus, doslovne obsahuje ›› zoznam panovníkov starovekého Egypta pred a po tom ako vládli Nasledovníci Hóra. Pradávny dokument obsahuje zoznam kráľov od Meniho (Narmer) po strastiplnú 17. dynastiu. I keď je začiatok a koniec zoznamu stratený, na zadnej strane papyrusu sú detailne spísaní vládcovia pred ´prvým smrteľným faraónom´, panovníci božského alebo polobožského pôvodu, ktorí neboli smrteľníkmi ako Meni.

Zaujímavé je, že ›› podľa webovej stránky Gigalresearch, bol to výskumník a filozof Schwaller de Lubicz (1887-1961), kto vo všeobecnosti spojil preklad ´Šemsu Hor´ so slovom ´Nasledovníci Hora´, čo odvtedy prebrali tisícky ďalších ľudí. Rozumel teda tomu, že v prehistorických časoch prišli do Egypta veľmi vyspelí ľudia a zrazu priniesli všetko poznanie.

Jednou z najväčších otázok je... ako si majú znalci vykladať Turínsky kráľovský kánon? Čo so záhadnými bytosťami, ktoré vládli v Egypte pred dobou faraónov? Boli tieto bytosti skutočnými vladármi z mäsa a kostí? Alebo sú len mýtickými panovníkmi, ktorí neexistovali?

Klasickí archeológovia ako sa zdá podkopávajú historický význam tohto neuveriteľne cenného starovekého textu, úplne ignorujúc obsah, ktorý nezapadá do ich pohľadu na dejiny. Dôvod je jednoduchý: ak pradávny text nesúhlasí s ich verziou dejín, musí byť irelevantný, vykonštruovaný alebo vymyslený.

Toto sa však nedeje len so starovekými textami, ktoré spochybňujú dejiny, ale aj s výskumníkmi, ktorí spytujú názory hlavného prúdu archeológie, ako sú ›› Robert Schoch, ›› John Anthony West, ›› Robert Bauval, ›› Graham Hancock a ›› Semir Osmanagič, ktorí nespochybňujú len dejiny, ale aj základy utvárajúce jadro našej spoločnosti.

Zatiaľ čo dnes nikto nemôže s presnosťou povedať, kto postavil Pyramídy v Gíze a Veľkú Sfingu, mnohí pevne veria a akceptujú, že tieto neuveriteľné monumenty Gízskej plošiny sú datované skôr než staroveká egyptská civilizácia o tisícky, ak nie o sto tisícky rokov. Podľa mnohých prieskumníkov je skutočne možné, že Nasledovníci Hóra a tí, ktorí vládli pred nimi mohli vytvoriť niektoré z najzáhadnejších monumentov, ktoré vidíme dnes v Egypte.

Ak sme sa zo starovekých textov a od autorov zmienených v článku vôbec niečomu priučili, je to skutočnosť, že dnešní znalci sa stali extrémne selektívni akceptujúc len to, čo im zapadá do ich úzkeho náhľadu na ľudskú históriu, zatiaľ čo odmietajú a cenzurujú potenciálne teórie, ktoré by mohli spôsobiť zásadný prevrat vo všetkom, čo vieme o dejinách ľudstva. Dôkaz selektívneho prístupu vedcov hlavného prúdu je fakt, že dnešní egyptológovia stále používajú datovanie podľa Manetha, ktoré je považované za perfektne spoľahlivé vo všetkom týkajúcom sa „oficiálne“ uznávaných dynastií, zatiaľ čo sa vyhýbajú hocičomu, čo má spojitosť s prehistorickými dynastiami.

-koniec-


Všetky časti nájdete na tejto adrese.

Zdroj: http://amazinguniverse.net/shemsu-hor-the-celestial-architects-of-the-gr...

Preklad: Zuzana

exkluzívne.cez.okno


 

Súvisiace:

ŠEMSU HOR
http://www.cez-okno.net/rubrika/semsu-hor

Turínsky papyrus
http://www.cez-okno.net/stitok/turinsky-papyrus

Manetho
http://www.cez-okno.net/manetho

 


OBCHÁDZKA TRETIEHO DRUHU časť 3.

$
0
0

Oleg stál na ceste hodnú chvíľu – neschopný pozbierať svoje myšlienky. Uvedomoval si, že je svedkom niečoho, čo už asi nikdy v živote nezažije a tak sa rozhodol čakať a sledovať, čo sa bude diať ďalej. Náhle ho prepadlo nutkanie prezrieť si loď zblízka a vzápätí sa na obrazovke, ktorá mu stále svietila pred očami, zjavilo pozvanie na palubu. Po chvíľke váhania sa rozhodol priblížiť k lodi.

 

Pozvanie na palubu

Prvé, čo upútalo jeho pozornosť bolo niekoľko okrúhlych otvorov s priemerom asi 30 cm, ktoré najprv považoval za okienka. Vo vnútri týchto otvorov, vo vzdialenosti asi 30-35 cm videl akési svetlosivé mriežky. Hlavná os otvorov mala odchýlku asi 30 stupňov od roviny, ktorú predstavoval povrch objektu.

Oleg taktiež preskúmal jednu z oporných nôh, na ktorých loď stála. Noha pozostávala z dvoch častí spojených kĺbom. Obe časti mali v priereze tvar trojhranného nosníka, pričom spodná časť s menším priemerom sa dala zasunúť do hornej.

V spodnej časti lode sa nachádzali jasne viditeľné zárezy, do ktorých sa sklápali oporné nohy. Pre zlé osvetlenie však Oleg nemohol podrobne preskúmať konštrukciu nohy.

Zadná časť objektu bola zapichnutá v stromoch a zvažovala sa k Olegovi, takže spodný okraj vstupného otvoru mal presne nad hlavou. Oleg sa chcel dotknúť objektu, aby zistil z čoho je vyrobený.

Z objektu sa vysunula okrúhla hladká tyč s priemerom asi 5 cm - na dotyk bola studená a kovová.

Udalosti prebiehali nasledovne:

„Chcel som nazrieť dovnútra, no keďže vchod som mal nad hlavou, rozhodol som sa chytiť tyče a vyšvihnúť hore. V momente ako som sa dotkol tyče, som sa ocitol vo vchode. Neboli tam žiadne schody ani výťah. Nepociťoval som žiadne vonkajšie vplyvy, zdalo sa mi, že všetko sa to deje akosi prirodzene. Uvedomoval som si možné nebezpečenstvo, preto som sa rozhodol byť čo najviac opatrný.

V tej chvíli sa mi na obrazovke pred očami zjavil nápis, že sa nemám čoho obávať a môžem vstúpiť. Vošiel som do chodby, ktorá bola značne širšia než vstupný otvor a všimol som si, že na stenách nie sú žiadne dvere. Pod nohami som mal plochú kovovú podlahu a strop so stenami tvorili oválnu štruktúru.

Kráčal som po chodbe k mihotavému svetielku. Uvedomoval som si, že textúra stien nemá ozdobný účel, ale ide o akúsi štruktúru, do ktorej sa z druhej strany čosi napájalo – určite nejaké spevňujúce zariadenie. Stien som sa však nedotýkal, tak neviem, čo ich spevňovalo.“

 

Zhluky svetiel

Oleg prešiel zhruba 7 metrov – na konci chodba vyúsťovala do miestnosti s priemerom asi 20 metrov. Po jej obvode bolo ďalších päť vchodov podobných tomu, ktorým práve vošiel.

Strop v miestnosti bol kupolovitý a zaplavoval priestor mäkkým modrým svetlom. Na stenách medzi jednotlivými vchodmi sa nachádzali panely s blikajúcimi svetielkami.

Každý panel pozostával z piatich či šiestich zvislých prvkov. Na ľavo od vchodu, ktorým Oleg vošiel sa na dvoch stenách nenachádzali žiadne panely, ale vodorovné tmavé priehlbiny.

Okrem toho si naľavo všimol dva nejasné objekty pripomínajúce vrecia – sprvoti sa nehýbali, no potom sa začali pohybovať ku mne. Objekty boli rovnaké ako „hmota“, ktorú videl pri ohni.

Oleg zastavil a ostal nehybne stáť pred vstupom do miestnosti.

„Pri pohľade na miestnosť sa mi v hlave vyrojilo niekoľko otázok, na ktoré som okamžite našiel odpoveď na obrazovke pred očami. Neskôr som si všimol, že odpovede sa objavia v mojej hlave skôr ako si ich stihnem prečítať na obrazovke. Niektoré odpovede sprevádzali názorné ukážky operácií prístrojov, ktoré ma zaujímali.

Vďaka tomu som dostal odpoveď na otázku: K čomu slúžia vodorovné tmavé priehlbiny na stene na ľavo odo mňa? Išlo o informačnú trojrozmernú obrazovku zobrazujúcu útroby sesterskej lode, na ktorej sa pohybovala tá istá „hmota“ (počas ukážky sa dva objekty na palube, kde som bol ja ani nepohli).

Potom mi ukázali vesmírnu loď vo hviezdach a napokon televízneho hlásateľa z relácie Vremja.

Po pravej strane, asi 1,5 metra od steny, sa nachádzal oválny ovládací panel s množstvom plochých štvorcových tlačidiel a svetielok.

Niektoré vyčnievali a niektoré boli zarovno s ovládacím panelom. Na povrchu svetiel bolo vidno geometrické útvary – kruhy, trojuholníky, štvorstranné útvary, čiary a ich kombinácie.

Čierne vypínače vyzerali ako páčkové prepínače. Na paneli neboli žiadne ciferníky či ukazovatele.“

-pokračovanie-


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Valerij Uvarov

Zdroj: http://www.bibliotecapleyades.net/

Preklad: Homer

exkluzívne.cez.okno


 

Súvisiace:

UFO a Mimozemšťania
http://www.cez-okno.net/sekcia/ufo-a-mimozemstania

 


MAAT: Staroegyptská bohyňa pravdy, spravodlivosti a morálky I.

$
0
0

Maat, tiež známa ako Ma´at alebo Muh-aht, bola ženským božstvom v Starovekom Egypte, ktorá reprezentovala pravdu, spravodlivosť, rovnováhu a morálku. Dcéra egyptského boha slnka Ra a žena mesačného božstva Thovta, bola pre Egypťanov stelesnením spravodlivosti. Rozhodovala o tom, či človek úspešne dosiahne posmrtného života vyvažovaním duše pierkom pravdy, ktoré predstavovalo kozmický poriadok a stabilitu univerza. Najstaršie záznamy, v ktorých je spomínaná siahajú až do Starej ríše, viac ako 2300 rokov do minulosti.

Egyptská kultúra bola sústredená okolo poriadku, všetko malo svoje náležité miesto vo svete. “Náboženstvo”, spoločnosť i zmeny ročných období. Bohyňa Maat reprezentovala koncept rovnováhy a poriadku, pretože mnoho Egypťanov potrebovalo vysvetlenie sveta okolo seba. Ona bola tou, ktorá udržiavala hviezdy v pohybe, beh ročných období a strážila rovnováhu medzi Nebom a Zemou. Protichodnou silou známou v starovekých termínoch ako „isfet“ bol chaos. Starovekí Egypťania považovali púšť rozprestierajúcu sa za riekou Níl za chaotickú, zatiaľ čo oblasť blízko Nílu predstavovala pokoj a poriadok. Spolu tieto dve sily prinášali rovnováhu do sveta, v ktorom žili a boli dôležitou súčasťou každodenného života v Egypte.

Maat je zvyčajne vyobrazovaná ako žena sediaca alebo stojaca s rozprestretými krídlami pripevnenými na oboch rukách. V iných prípadoch ju môžeme vidieť ako drží žezlo v jednej ruke a v druhej ankh (symbol života). Jej socha bola kamenná platforma predstavujúca stabilný základ, na ktorom bol vystavaný poriadok. Zaužívaný symbol s ňou spájaný je pštrosie pero, ktoré je skoro vždy zobrazené ako ho nosí vo vlasoch. Často bolo Pierko Maat charakteristickým rysom jej čelenky. Menej často môžeme nájsť podobizne bohyne s pštrosím perom namiesto hlavy. V iných prípadoch už len samotné pierko vyjadrovalo jej prítomnosť. Toto pierko symbolizovalo jej bytosť a súčasne rovnováhu a poriadok, stalo sa hieroglyfom pre „pravdu“.

 


Okrídlená Maat kľačí nad ľaliami Horného Egypta. Výjav z hrobky Ramzesa III. Autor Tresea Dutertre, 1842. Zdroj: ›› Wikipedia

 

Maat bola v Starovekom Egypte spájaná so zákonom. Počnúc 5. dynastiou (cca 2510-2370 pred Kr.) Vezír zodpovedný za spravodlivosť bol nazývaný “Kňazom Maat“ a v neskorších obdobiach sudcovia nosili jej podobizne. Najvyšší sudca na čele Egyptského súdneho dvora bol stelesnením „Ducha Maat“. Mal dvojakú úlohu, slúžil jednak ako kňaz a tiež priamo pracoval na súdnom dvore a v právnom systéme. „Kňaz Maat“ začínal súdne vypočúvania nesúc „Pierko Maat“ a všetci ostatní súdni úradníci nosili malé zlaté podobizne bohyne ako symbol ich právnej autority, a tiež ako symbol, že ich úsudok bude vyvážený a spravodlivý. Kňazi si v zelenej farbe kreslili na jazyky „Pierko Maat“, aby ich slová boli pravdivé. Kňazi rozhodovali o pozemských trestoch podľa povahy zákona, ktorý bol porušený. Tresty obsahovali uloženie pokuty, telesné tresty a v extrémnych prípadoch trest smrti. Bolo považované za zločin spáchaný proti Maat, ak sa osoba dopustila závisti, nečestnosti, obžerstva, lenivosti, nespravodlivosti a nevďačnosti. Vinný Egypťan bol obvinený z prehrešku voči „Duchu Maat“ a čelil ďalšiemu rozsudku v podsvetí počas obradu spravodlivosti v „Sieni Dvoch právd“. „Duch Maat“ detailne opísaný v literatúre múdrosti obsahoval praktické pokyny s príkladmi a uplatnením niektorých pravidiel v predchádzajúcich právnych prípadoch. Tento druh inštruktážnych textov bol označovaný ako „Spisy Maat“.

 


Nástenný reliéf Maat z východnej hornej časti chrámu v Edfu, Egypt. Na jej hlave môžeme vidieť pštrosie pero. Zdroj: ›› Wikipedia

-pokračovanie-


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.


 

Referencie:

"Ancient Egyptian Gods | Ma'at." Ancient Egyptian Gods | Ma'at.
http://www.kingtutone.com/gods/maat/
"Ma'at, Goddess of Egypt." Egyptian Goddess Maat.
http://www.landofpyramids.org/maat.htm
Seawright, Caroline. "Ma'at, Goddess of Truth, Balance, Order." Ma'at, Ancient Egyptian Goddess of Truth and Order.
"Ancient Egypt: The Mythology - Feather." Ancient Egypt: The Mythology - Feather.
http://www.egyptianmyths.net/feather.htm
"Ancient Egypt: The Mythology - Ma'at." Ancient Egypt: The Mythology - Ma'at.
http://www.egyptianmyths.net/maat.htm

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/history-ancient-traditions/maat-ancient-e...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: Zuzana

exkluzívne.cez.okno


 

Súvisiace:

MAAT
http://www.cez-okno.net/stitok/maat

Egyptský panteón
http://www.cez-okno.net/egyptsky-pantheon

 


Sekcie: 

OBCHÁDZKA TRETIEHO DRUHU časť 4.

$
0
0

Oleg ďalej opísal podlhovastý diván pred panelom a kruhovú medzeru uprostred miestnosti, vďaka ktorej nadobudol pocit, že podlaha sa mohla otáčať, takže ovládací panel sa mohol pristaviť pri ktoromkoľvek svetelnom paneli na stene, na ktorých si Oleg všimol rovnaké tlačidlá ako boli na ovládacom paneli. Veľa z nich blikalo. Vnútro miestnosti vrátane podlahy svietilo na bielo – okrem stropu, ktorý vyžaroval mdlé modré svetlo.

Pri pohľade nahor sa Oleg snažil lokalizovať zdroj svetla a zároveň sa zaujímal, čo je to za svetlo. Na túto otázku mu však obrazovka neponúkla odpoveď. Keď sa však spýtal „Kto ste?“ a „Odkiaľ pochádzate?“, svetlo v kupole pomaly ustúpilo a podobne ako v planetáriu sa v nej objavila hviezdna mapa.

Oleg sa snažil nájsť niektoré zo známych súhvezdí, keď zrazu jedna z hviezd začala pulzovať a pomaly klesať. Tmavá, hviezdami posiata obloha s blikajúcou hviezdou nad Olegovou hlavou spolu s blikajúcimi svetielkami na zvislých paneloch vydávali dostatok svetla, aby videl celé vnútro miestnosti.

Po chvíli sa pulzujúca hviezda vzniesla a kupolu opäť zaplavilo modré svetlo. Oleg nedokázal preskúmať a zapamätať si hviezdnu oblohu, ktorú mu ukázali.

Spýtal sa, kde sa nachádza pulzujúca hviezda.

Odpovedali mu: „Pochádza z našej galaxie.“

„Kládol som jednu otázku za druhou. Odpovede sa mi objavovali v hlave skôr, ako sa objavili na obrazovke. Pýtal som sa, na akej lodi sa nachádzam a na akom princípe funguje. Dozvedel som sa, že som na prieskumnej lodi, ktorá k lietaniu využíva magnetické polia. Prezradili mi, že skúmajú našu planétu, pretože ju chcú v budúcnosti využiť ako odrazový mostík. Na otázku, či majú niečo spoločné s Bigfootom mi odpovedali:
„Áno, neustále ho sledujeme.“

Stále som sa vypytoval a všimol som si, že v miestnosti sa objavila tretia a štvrtá hmota.

Prebehla medzi nimi konverzácia a uvedomil som si, že môj krátky pobyt na lodi sa blíži ku koncu. Chcel som im nechať niečo na pamiatku. Odopol som si hodinky a chcel som ich položiť na podlahu, no v tej chvíli mi povedali, že o Zemi už vedia všetko potrebné a nič viac nepotrebujú. Potom mi prvýkrát položili otázku, prečo nosím hodinky vyrobené v inej krajine.

Spýtal som sa ich, či ich ešte niekedy uvidím, na čo mi odvetili, že ak sa ocitnem v nebezpečenstve, nájdu ma behom pätnástich sekúnd.

Vycúval som z miestnosti, potom som sa otočil a kráčal som po chodbe k východu. Pri východe z lode som sa dotkol tyče po pravej strane a okamžite som sa ocitol na zemi. Neobzrel som sa späť – iba som prešiel cez priekopu na cestu, na to isté miesto, kde som stál pred niekoľkými minútami.

Keď som sa otočil, všimol som si, že otvor aj tyč zmizli. Po chvíli sa vonkajší lem lode začal otáčať v smere hodinových ručičiek. Približne o pol minúty neskôr sa začala opačným smerom otáčať kupola a loď sa zahalila do svetielkujúceho oparu.

Otáčky boli čoraz rýchlejšie a svetielkovanie pohltilo celú loď, takže pripomínala svetelnú guľu.“

 

Oleg si uvedomil, že rotácia a svetielkovanie lode prebiehali v úplnom tichu.

Potom uvidel na ceste ďalšie dve autá so zapnutými svetlami – na chvíľu to odpútalo jeho pozornosť od vesmírnej lode, no pri praskaní stromov sa k nej opäť otočil. Svetelná guľa sa pohla z miesta a začala pomaly stúpať. Náhle prudko vyštartovala a zmizla z dohľadu na severovýchode.

Nikolaj vystúpil z nákladiaku a spolu s pasažiermi z druhých vozidiel prišiel k Olegovi. Zasypali ho množstvom otázok. Na Olega táto skúsenosť silno zapôsobila, no zároveň bol príliš vyvedený z miery na to, aby rozprával a nedokázal si plne uvedomiť, čo sa práve udialo. Triasli sa mu ruky aj nohy – keď nastúpil do vozidla nevedel regulovať plyn alebo meniť rýchlosti a musel nechať šoférovať svojho spoločníka.

Oleg sa oprel o sedadlo a zahľadel sa na hodinky. Od chvíle, čo zastavili ubehlo 20 minút.

Pred sebou mali ešte jeden a pol dňa cesty.

-koniec-


Všetky časti nájdete na tejto adrese.

Valerij Uvarov

Zdroj: http://www.bibliotecapleyades.net/

Preklad: Homer

exkluzívne.cez.okno


 

Súvisiace:

UFO a Mimozemšťania
http://www.cez-okno.net/sekcia/ufo-a-mimozemstania

 



MAAT: Staroegyptská bohyňa pravdy, spravodlivosti a morálky II.

$
0
0

Kniha mŕtvych je zbierkou pohrebných textov a zaklínadiel Starovekého Egypta navrhnutých ako pomoc človeku na jeho ceste cez podsvetie do posmrtného života. Verilo sa, že bez týchto zaklínadiel človek podsvetím prejsť nemohol. Kniha obsahuje zaklínadlo s názvom „Štyridsaťdva vyhlásení Čistoty“ alebo „Negatívne spovede“. Toto zaklínadlo sa skladá z priznania prehreškov, o ktorých veril majiteľ hrobky, že sa ich počas života dopustil. Verilo sa, že všetky zločiny spáchané voči Maat by mali byť spísané, aby mohli byť ľahko odpustené.

Súd mŕtvych prebiehal v Sieni Maat, v ktorej Maat zohrávala dôležitú úlohu. Obrad s názvom „Usirov súd“, bol nazvaný po Usirovi, bohovi mŕtvych. Počas súdenia mŕtvych to bolo pierko Maat, voči ktorému boli srdcia vážené. Ak boli váhy vyvážené, zosnulý bol považovaný za hodného stretnúť sa s Usirom v raji. Ľahkosť jeho srdca značila, že jeho duša nie je zaťažená hriechom a zlom. Ak bolo srdce zosnulého ťažšie ako pierko Maat, bolo zhltnuté Ammit, požieračkou duší v podobe monštra s hlavou krokodíla, napoly prednou časťou tela lev a zadnou hroch. Ostatní bohovia v súdnej sieni, ktorí sa zúčastňovali tribunálu a dohliadali na váženie srdca boli tiež vyobrazení držiac pierko, no váhy vždy reprezentovala Maat.

 


Výňatok z Knihy mŕtvych na papyruse znázorňuje „Váženie srdca“ s použitím pierka Maat ako protiváhy. Vytvorené neznámym umelcom cca 1300 pred Kr. Zdroj: ›› en.wikipedia.org

 

Starovekí Egypťania uctievali mnoho bohov, jednou z nich bola nepochybne Maat, no egyptskí archeológovia teraz veria, že bola možno viac vnímaná ako koncept alebo ideál. Je rozumné domnievať sa, že jej princípy pomáhali egyptskému ľudu aby sa stali lepšími a mohli by sme ju teda prirovnať k svedomiu človeka. V Karnaku, v chrámovom komplexe v egyptskom Luxore dala Hatšepsut, piata panovníčka 18. dynastie Egypta, prvá žena sediaca na egyptskom tróne, zasvätiť Maat malý chrám. Zväčša v ruinách, no stále sa zachovali nápisy niektorých vezírov Ramzesa III a XI. Predošlý chrám Maat sa nachádzal v tejto oblasti, ako indikujú reliéfy a stély datované do vlády Amenhotepa III. Chrám je situovaný v časti Montu, najmenšom z troch okruhov v Ipet-Isut.

-koniec-


Všetky časti nájdete na tejto adrese.


 

Referencie:

"Ancient Egyptian Gods | Ma'at." Ancient Egyptian Gods | Ma'at.
http://www.kingtutone.com/gods/maat/
"Ma'at, Goddess of Egypt." Egyptian Goddess Maat.
http://www.landofpyramids.org/maat.htm
Seawright, Caroline. "Ma'at, Goddess of Truth, Balance, Order." Ma'at, Ancient Egyptian Goddess of Truth and Order.
"Ancient Egypt: The Mythology - Feather." Ancient Egypt: The Mythology - Feather.
http://www.egyptianmyths.net/feather.htm
"Ancient Egypt: The Mythology - Ma'at." Ancient Egypt: The Mythology - Ma'at.
http://www.egyptianmyths.net/maat.htm

Bryan Hill

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/history-ancient-traditions/maat-ancient-e...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: Zuzana

exkluzívne.cez.okno


 

Súvisiace:

MAAT
http://www.cez-okno.net/stitok/maat

Egyptský panteón
http://www.cez-okno.net/egyptsky-pantheon

 


Sekcie: 

BILANCIA PORTÁLU (január 2016)

$
0
0

Čo sa podarilo, čo nové chystáme a redakčné tipy

 

Čo sme Vám v decembri priniesli?

✔ 68 článkov a videí http://www.cez-okno.net/archive/all/2016/1

✔ Z toho 13 exkluzívnych http://www.cez-okno.net/exkluzivne-cez-okno

 

Čo sa podarilo?

✔ "Plánujeme priniesť ďalšie exkluzívne interview!"
✔ "Preklad ďalšej kapitoly TAJNEJ NÁUKY Madam Blavatskej je hotový, prebiehajú korektúry."
✔ "50 minútová prvá časť prvej série www.MAGICALEGYPT.com je už preložená, čaká nás ešte vloženie a načasovanie tituliek do videa."
MATERIÁLY UVEREJNÍME POSTUPNE PRI PRÍLEŽITOSTI 8. VÝROČIA PORTÁLU (polovica februára)

Pre všetkých fanúšikov Egypta je tu sada kalendárov s originálnymi autorskými zábermi chrámov: ABYDOS, DENDERA, EDFU, KARNAK, LUXOR:
www.egypt.kosicek.sk

 

Čo ešte chystáme?

Nechajte sa prekvapiť;)

Ak máte pripomienky k vzhľadu či funkčnosti portálu a námety na zlepšenie, teraz je ten pravý čas!
redakcia@cez-okno.net

 

Redakčné tipy mesiaca

1. Seriál: Obchádzka tretieho druhu
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-obchadzka-tretieho-druhu

2. Seriál: ŠEMSU HOR – Nebeskí architekti veľkej Sfingy
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-semsu-hor-nebeski-architekti-velk...

3. Seriál: Zfalšovaná archeologie
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-zfalsovana-archeologie

4. Seriál: Tajemství dávných léčitelů
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-tajemstvi-davnych-lecitelu

5. Seriál: Po stopách Danteho
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-po-stopach-danteho

6. OBŘÍ PLANETA X NAKONEC SKUTEČNĚ EXISTUJE. ASTRONOMOVÉ POTVRZUJÍ DEVĚT PLANET SLUNEČNÍ SOUSTAVY
http://www.cez-okno.net/clanok/obri-planeta-x-nakonec-skutecne-existuje-...

7. Editoriál: 10 PONAUČENÍ ROKU 2015
http://www.cez-okno.net/clanok/editorial-10-ponauceni-roku-2015

 

P.S.

✔ Každý týždeň pre Vás vyberáme 5 videí v STREAME CEZ OKNO https://www.youtube.com/channel/UC1sePANYsUCJwwRbxor7Aww a v sérii TV KEMET https://www.youtube.com/user/kemetsk
Spolu 40 videí.
Okrem toho nájdete na titulke zaujímavé video každý deň!

✔ Ak budete na našom hlavnom YouTube kanáli, všimnite si videá, ktoré odporúčame. Vyberáme ich pre Vás https://www.youtube.com/user/cezokno

✔ Už sme aj na twittri https://twitter.com/cezokno a postujeme veľmi stručne odkazy len na vybrané AUDIO a VIDEO!

✔ Radi uverejňujeme články, ktoré ladia s našim portálom. Ak máte niečo zaujímavé „v šuplíku,“ alebo ste niečo práve napísali, pošlite nám to na: redakcia@cez-okno.net

 

BILANCIA

Tento mesiac prišlo CEZ OKNO 90 069 unikátnych návštev.

5 statočných sa zaslúžilo o zlepšenie obsahu aj pre ďalších 90 064 čitateľov.

 

Prispeli: PM (10€), PH (7€), MF (15€), OD (5€) a JŠ (7€)

 

Vybralo sa teda 44€ (-18€ oproti decembru)

 

Cieľ bol 1000€ ... stačí dať príkaz v banke na symbolické 1€ mesačne... nespoliehajte sa, že ho pošle niekto druhý...
aktuálny stav vidíte vľavo hore pri každom článku...

 

č.ú.: 0404091578/0900

Slovenská sporiteľňa
IBAN: SK78 0900 0000 0004 0409 1578
SWIFT (BIC): GIBASKBX

Ak chcete podporiť konkrétny seriál, rubriku a podobne, uveďte to do poznámky platby. TO, ČO PODPORUJETE, SA ROZVÍJA RÝCHLEJŠIE

Príspevok môžete poslať aj priamo Visa alebo Maestro kartou. Neplatí sa žiadny poplatok a NEPOTREBUJETE PAYPAL KONTO

Postup:
1. Klik na tlačítko "Donate"
2. Vyplniť čiastku a klik na "Continue"
3. Vyplniť meno a priezvisko (First name, Last name), číslo karty (Card number), dátum platnosti karty (Expiration Date) a tri posledné čísla z druhej strany karty (CSC)
4. Klik na "Review Donation and Continue" - budú zobrazené údaje, ktoré ste zadali, treba ich potvrdiť klikom:



KAŽDÝ MESIAC UROBÍME BILANCIU A UVIDÍME NA ČO MÁME

CIEĽ JE 1000€

S úctou

Yezid

CEZ OKNO

 

Pre všetkých, ktorí chcú vedieť viac, je tu KLUB

✔ VSTUP VOĽNÝ

www.cez-okno.net/klub


 

Všetky MESAČNÉ BILANCIE nájdete na tejto adrese.

PREHĽAD DAROV za obdobia pred bilanciami nájdete na tejto adrese.

 

Autori: 

Archeológovia nachádzajú hieroglyfy, ktoré vrhajú nové svetlo na Zlatý Vek Meroitickej civilizácie I.

$
0
0

Tím archeológov tvrdí, že urobili jeden z najdôležitejších objavov spojených s históriou Núbie. Podľa Sudánskej pamiatkovej služby môže byť hieroglyfický nápis odkrytý v Abu Erteila najdôležitejším objavom posledného desaťročia. Pohrebná komora obsahuje sarkofág a množstvo predmetov, poskytujúcich fascinujúci pohľad na záhadnú civilizáciu, ktorá zmizla asi pred dvomi miléniami.


AGI oznamuje, že vykopávky, ktoré viedol od novembra do decembra 2015 medzinárodný tím pod vedením Eugenia Fantusatiho zo Sapienza University v Ríme, jeho zástupcu Marca Baldiho a Eleonory Kormiševovej, riaditeľky Goleniševovho centra pre egyptológiu.


Vykopávky na nálezisku Abu Erteila, Sudán v roku 2015. Zdroj: ›› CEEM

 

Asi 124 míľ (200 km) severne od Chartúmu objavili najpôsobivejšie artefakty, ktoré zahŕňajú bazaltový rituálny oltár, hieroglyfický nápis a posvätnú loď. Tento objav, ktorý je plodom ôsmich kôl vykopávok, vrhá nové svetlo na Núbijskú civilizáciu, ktorá existovala medzi 1. storočím pred Kristom a 1. storočím po Kristovi. O chráme, kde boli učinené nálezy, sa myslelo, že ho najpravdepodobnejšie zničil požiar. V súčasnosti sa robí datovanie zrúcanín pomocou rádiokarbónovej metódy, aby sa zistil presný dátum udalosti.

 

„Stále študujeme hieroglyfické nápisy v egyptštine, ale už sme identifikovali kartuše s menami kráľovského páru, o ktorom sa zmieňujú. Sú nimi kráľ Natakamani a kráľovná Amanitore, ktorí vládli v priebehu Zlatého Veku Meroitickej civilizácie, ktorá sa vyvíjala pri Níle. Zohrávala dôležitú úlohu na medzinárodnom stupni: berúc do úvahy fakt, že mala obchodné a diplomatické vzťahy s Rímskou ríšou, až do svojho poklesu kvôli vzostupu Etiópskeho kráľovstva Axum,” povedal profesor Fantusati ›› pre AGI.

 

 


Kráľ Natakamani a kráľovná Amanitore velebiac boha Apedemaka. Zdroj: ›› Saint Louis University

 

Podľa výskumníkov bol základ pre posvätnú loď umiestnený v časti „naos" alebo centrálnej sieni budovy. Ukrýval núbijské božstvo, periodicky umiestňované na lodi kvôli rituálnym procesiám. Čo sa týka slov profesora Fantusatiho, artefakt je nesmierne dôležitý pre lepšie pochopenie vzťahov medzi meroitickou a susednou egyptskou civilizáciou.

 

„Pre nálezisko Abu Erteila je to ďalšia prestíž, radí sa medzi najzaujímavejšie nálezy v súčasnej núbijskej archeológii,“ ›› povedal.

 

›› Kráľovstvo Kuš bolo starovekým africkým kráľovstvom, ktoré existovalo od roku 1 070 pred Kristom do roku 350 po Kristovi. Bolo založené po konci Bronzovej doby a rozpade Novej ríše Egypta, a bolo sústredené v Napata. Kušitskí králi vládli ako faraóni v Egypte počas Tretieho prechodného obdobia, obzvlášť počas vlády 25. dynastie. Avšak z Egypta ich vyhnali Asýrčania za vlády Esarhaddona. Kráľovstvo pretrvalo, až dokým sa na ich územie nerozšírila Rímska ríša. Zánik kráľovstva Kuš sa začal v 1. alebo 2. storočí po Kristovi, kedy bolo oslabené vojnou s rímskou provinciou Egypta. Neskôr začalo nad starým náboženstvom prevládať kresťanstvo.

 


Dva príklady meroitických hieroglyfov (nie z Abu Erteily). Votívna (ďakovná, pozn. red.) plaketa kráľa Tanyidamaniho, Zdroj: ›› Public domain; a meroitická stéla, Zdroj: ›› British Museum

 

-pokračovanie-

Natalia Klimczak

12. január 2016

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/archaeologists-f...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: PH

Korektúry: Yezid

exkluzívne.cez.okno


 

Súvisiace:

Núbia
http://www.cez-okno.net/stitok/nubia

Hieroglyfy
http://www.cez-okno.net/hieroglyfy

ANCIENT ORIGINS Výber
http://www.cez-okno.net/rubrika/ancient-origins-vyber

 


Sekcie: 

Archeológovia nachádzajú hieroglyfy, ktoré vrhajú nové svetlo na Zlatý Vek Meroitickej civilizácie II.

$
0
0

“Kráľovský palác Natakamaniho a kráľovnej Amanitore bol v Džebel Barkal. Stal sa jedným z najväčších objavov spojených s kráľom a kráľovnou. Bol vykopávaný mnoho rokov a stále prináša mnoho nových informácií o tomto období.”

Prostredie chrámu tiež umožnilo tímu, aby vytvoril jasnejší obraz budovy a integroval nové informácie s tým, čo ›› našli počas predchádzajúcich vykopávok. Prvá kampaň misie sa začala v roku 2008 s podporou sudánskych úradov. Archeologickú misiu založila v roku 2015 Medzinárodná asociácia stredozemských a orientálnych štúdií a Inštitút orientálnych štúdií Ruskej akadémie vied. Misiu tiež oficiálne uznalo Talianske ministerstvo zahraničných vecí.

 


Dva z artefaktov odkrytých v Abu Erteila: amulet koruny a soška leva. Zdroj: ›› Fantusati/Lebedev

 

Kráľ a kráľovná Zlatého veku a ich palác

Natakamani vládol v kráľovstve Kuš (Núbia, terajší Sudán) asi od roku 1 pred Kristom do roku 20 po Kristovi. Bol jedným z najdôležitejších vládcov Meroitického obdobia. Predchádzala ho jeho matka, kráľovná Amanišakheto. Jeho manželka, kráľovná Amanitore, bola tiež vládkyňou a pravdepodobne následníčkou. Núbijský faraón ›› Natakamani a kráľovná Amanitore boli poslednými veľkými staviteľmi v kráľovstve Kuš. Sú známi kvôli obnove chrámov a vybudovaniu pyramídy v Meroe. Ich stavby boli postavené v Kerabe, oblasti medzi Nílom a riekou Atbara. V blízkosti vybudovali mesto Naqua, kde sa nachádza chrám Apedemak. Tento chrám je jedným z najznámejších monumentov a stále je v dobre zachovanom stave.

›› Kráľovský palác Natakamaniho a kráľovnej Amanitore bol v ›› Džebel Barkal. Stal sa jedným z najväčších objavov spojených s kráľom a kráľovnou. Bol vykopávaný mnoho rokov a stále prináša mnoho nových informácií o tomto období. Aby sa vyplnila priepasť vo vedomostiach o kráľovskom páre, začala Archeologická misia rímskej Univerzity Sapienza v roku 2001 vykopávky. Počas práce archeológovia objavili miestnosti, ktoré patrili kráľovskej rodine, skladovací priestor, ktorý bol plný vzácnych artefaktov, a mnohé iné štruktúry.

 



Foto a plán budovy B3200 v Džebel Barkal. Zdroj: ›› Sapienza University

 

Existuje niekoľko tam nájdených monumentov, kde sa Natakamani a Amanitore objavujú spolu, dokazujúc silný vzájomný vzťah. Niekoľko chrámových sôch odhaľuje, že mali takmer rovnaké práva a postavenie. Žiaľ, mnohé z budov, ktoré pár postavil, bolo zničených Rimanmi. Zvyšky starovekého kráľovstva Kuš sú ako skladačka, a keď sa pridá viac kúskov je nádej, že história Natakamaniho a jeho doby bude lepšie pochopená.

-koniec-

Všetky časti nájdete na tejto adrese.

Natalia Klimczak

12. január 2016

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/archaeologists-f...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: PH

Korektúry: Yezid

exkluzívne.cez.okno


 

Súvisiace:

Núbia
http://www.cez-okno.net/stitok/nubia

Hieroglyfy
http://www.cez-okno.net/hieroglyfy

ANCIENT ORIGINS Výber
http://www.cez-okno.net/rubrika/ancient-origins-vyber

 


Sekcie: 

KOZMICKÝ BUDHA: Moderná technológia skenovania odhalila úžasné ilustrácie znázorňujúce budhistické učenie (+VIDEO)

$
0
0

Digitálny 3D sken, vykonaný na soche mnícha v životnej veľkosti zo 6. storočia, odhalil ohromujúce ilustrácie vytesané do vápenca znázorňujúce príbehy zo života a učenia Budhu. Voľným okom rytiny skoro nemožno vidieť, čo znamená, že nové skeny umožnia expertom rozlúštiť príbehy, ktoré sú zložito vytesané do rúcha sochy.


Socha Budhu Vairóčana (Pilušena), známa tiež ako ´Kozmický Budha´ bola pôvodné získaná z čínskej provincie Če-nan a radí sa do Severnej dynastie Čchi (550-577 po Kr.), obdobia veľkých umeleckých zmien a náboženského vyjadrenia.

 

„Ikonografia naratívnych scén, ktoré pokrývajú povrch mníchovho rúcha, historicky reprezentuje život Budhu a tak isto ´Úrovne bytia´ - symbolickú mapu budhistického sveta“, vysvetľuje ›› Freer Gallery of Art, kde je Budha vystavený.

 

„V budhistických textoch je Vairóčana opisovaný ako všeobecná sila ukrývajúca sa za všetkým dianím vo vesmíre. Je tiež ústrednou postavou škôl Tiantai a Huayan. Naratívne scény sú duchovnou emanáciou povstávajúcou zo samotného Budhu a ilustrujú základy budhistického učenia. Tieto príbehy boli pôvodne maľované, ako môžeme usúdiť z nepatrných pigmentových stôp, ktoré zostali.“

 


Výstava vo Freer Gallery of Art, Washington, DC, USA. Zdroj: ›› Verejná doména

 

3D skeny odhaľujú detaily zložitých rytín

›› The Washington Post oznámil, že rytiny na Budhovi sú extrémne opotrebované a výskumníci a umeleckí historici sa roky snažili poskladať dohromady ilustrácie s použitím odtlačkov do papiera. Avšak hneď ako tento proces začal znehodnocovať povrch sochy, Keith Wilson, kurátor Starovekého čínskeho umenia v galériách Freer a Sackler, požiadal o pomoc nový Smithsonianský program 3D digitalizácie.

Keď prišli výsledky skenu, pán Wilson ostal v nemom úžase aké boli rytiny zreteľné a podrobné odhaliac dokonca detaily, ktoré boli predtým nečitateľné.

Pán Wilson sa vyjadril pre Washington Post, že na zadnej strane sochy našiel „jednu z najkomplexnejších ilustrácií Sútry, zjednotenie troch alebo štyroch udalostí spojených v jednom výjave... ide o jeden z najstarších prípadov takejto kombinácie. Za normálnych okolností by to mala byť len jedna scéna.“

Štúdium týchto doposiaľ nečitateľných scén umožnilo Wilsonovi dospieť k záveru, že socha Budhu mohla slúžiť ako učebná pomôcka, pravdepodobne v kláštore, kde učiteľ prednášal lekcie budhistickej náuky.

 


Spletité detaily boli odhalené. 3D skeny ukázali doposiaľ nečitateľné výjavy vyryté do Budhovho rúcha. Zdroj: ›› Screenshot, Freer a Sackler YouTube video

 

„Pozorovaním 3D výtlačkov vedci môžu teraz študovať výjavy pre ich umeleckú hodnotu, podobne ako pri obrazoch. Výtlačky nám môžu priblížiť skorú čínsku naratívnu ilustráciu a poskytnúť dôležitý náhľad do Čínskej vizuálnej kultúry 6. storočia,“ hovoria Freer and Sackler Galleries. „Vďaka 3D modelu môže byť teraz Kozmický Budha skúmaný so spolupracovníkmi v Číne a všade inde vo svete tak ako nikdy predtým.“

 

Pozrite si video znázorňujúce dychberúce ilustrácie z rúcha Kozmického Budhu odhalené 3D skenmi:


VIDEO nájdete na tejto adrese.

 


Úvodný obrázok: 3D skeny odhalili predtým nečitateľné výjavy vyryté do Budhovej róby. Zdroj: ›› Screenshot, Freer a Sackler YouTube video

 

April Holloway

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/cosmic-buddha-hi...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: Zuzana

exkluzívne.cez.okno


 

Súvisiace:

Seriál: Buddha
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-buddha

Osobnosti-Spiritualita-Transformácia
http://www.cez-okno.net/rubrika/osobnosti-spiritualita-transformacia

 


Viewing all 769 articles
Browse latest View live