Asi niet menej „zaručených správ“, než tých historických. Dejiny jednak píšu víťazi (čo sa zvykne navyše časom meniť) a spoľahnúť sa môžeme zrejme jedine na najstaršie záznamy. Áno, je iróniou, že v legendách a mýtoch je, zdá sa, viac pravdy, ako v oficiálnych písomnostiach. Keď pochopíme fakt, že v dávnej minulosti mali naši predkovia ozajstný záujem, aby Pravda pretrvala veky, prestaneme sa čudovať forme, akú zvolili. A rovnako tak sa prestaneme diviť, prečo sú tie isté udalosti interpretované tak rôzne a o prekvapenia nie je núdza vždy, keď vyjde na svetlo nejaký „zabudnutý“ dokument. Novodobé legendy a mýty totiž majú jednu vadu – potrebujú byť pomerne často aktualizované... Navrhujem, aby sme sa sústredili na dôkazy, ktoré na interpretáciu prakticky nie sú odkázané, a ktoré k nám hovoria tak jasnou rečou, že jej neporozumie len silno zaujatý a pyšný človek.
›› OOPART. „Nálezy, ktoré by nemali existovať“. Tak nazývame rukolapné dôkazy, s ktorými si súčasná chronológia nevie rady. Zámerne nespomínam slovo „veda“. Dnes už totiž naozaj nie je ťažké v podstate akýkoľvek artefakt dôkladne zanalyzovať. Problém nastáva, keď tieto nálezy absolútne odporujú všeobecne uznávanej chronológii, a v podstate nás nútia drasticky prehodnotiť naše predstavy o evolúcii a civilizáciách Zeme ako celku.„Zástancovia klasickej archeológie sa pýtajú: Ak v prehistorických dobách existovala technicky vyspelá civilizácia, prečo sme po nej dosiaľ nenašli ani stopu? Ale áno, stopy sme našli už dávno! A možno ich objavíme ešte omnoho viac, ak budeme pripravení po nich pátrať.“
›› Louis PauwelsKrásny citát. Udiera klinec po hlavičke. Ukazuje, že tieto nálezy tu vždy boli a v takom množstve, že muselo dať naozaj veľa práce zametať ich celé tie veky pod koberec. A vraj sú to beztak všetko len výmysly a falzifikáty, na ktorých chcel niekto profitovať. Tak ako to teda naozaj je?
Jedného dňa sa jeden muž rozhodol vniesť do problematiky jasno. Využil svoje medzinárodné skúsenosti usporiadateľa prestížnych svetových výstav a podarilo sa mu dosiaľ nevídané – na jednom mieste zhromaždiť a verejnosti predstaviť unikátne artefakty, často zo súkromných zbierok celého sveta. Výstava ›› „UNSOLVED MYSTERIES“– ozajstný míľnik v histórii prezentovania histórie!
„Najväčším nepriateľom vedy nie je omyl, ale lenivosť.“
Henry Thomas Buckle›› KLAUS DONA. Jeho meno sa nezmazateľne zapísalo do dejín bádania v tom najlepšom slova zmysle. Chopil sa zapovedaných tém s maximálnou dôslednosťou a serióznosťou vedca. A nezabúdajme, že sa písal ešte len rok 2001. Myslím, že sa dá hovoriť o chápaní histórie Zeme PRED a PO výstave „Unsolved Mysteries“.
Klaus Dona. Po jeho pravici Erich von Däniken
A na svetlo sveta sa dostala i kniha. S veľavravným názvom. ›› „ZAKÁZANÁ ARCHEOLÓGIA“. Napísal ju spolu s Reinhardom Habeckom a určite nepreženiem, ak ju označím za „bibliu“ novodobej archeológie. Zámerne nepíšem „alternatívnej“. Toto slovo je už dnes podľa môjho názoru jednak pričasto prepierané a nevystihuje celkom podstatu veci. Navrhujem používať slová „klamlivé“ a „ozajstné“. Tým samozrejme nechcem tvrdiť, že všetko „alternatívne“ je ozajstné a naopak. Akiste všetky úprimné a erudované snahy efektívne pracovať s dostupnými faktami pre dobro všetkých môžeme označiť za seriózny prístup. Mýlime sa – sme len ľudia – často, ale naše pohnútky by mali byť čisté. A snaha sa vždy cení, nie je to len prázdne klišé.
Áno, tak často vyčítané prílišné nadšenie, ktoré je otcom myšlienky, sa v alternatívnych bádateľských kruhoch vyskytuje dosť často. To však neznamená, že máme všetkých hádzať do jedného vreca. Spomínam si na slová Ericha von Dänikena o renomovaných vedcoch, ktorí sa mu medzi štyrmi očami priznali, že niektoré jeho knihy čítali a považujú ich za mimoriadne podnetné. A naopak, myslím, že každý bádateľ neraz zatúžil po akademickej hodnovernosti v tom najlepšom slova zmysle.
Stále je tu možnosť Zmierenia. Veda predsa vo svojej podstate oplýva kvalitami, kvôli ktorým sa jej od nepamäti rozhodli venovať tie najlepšie mozgy. Serióznosť, dôslednosť, etickosť – to všetko sú veci, ktoré na nej máme radi. A že sa výstupy často javia v inom svetle nemusí byť len vizitkou samotných vedcov. Je čas vziať nepopísaný papier?
Niečo také si vyžaduje odvážny ►skok. Hovorí sa, že okamih, keď treba skočiť, spozná každý. Keď sa pozrieme na články, ktorých je plný internet, je jasné, že už nastal. Skočíme ako ľudstvo so cťou z vlastného rozhodnutia, alebo ostaneme odkázaní na patrične dôrazný podnet zo strany Vesmíru?
Všetci sme súčasťou dejín, každý z nás píše svoj riadok životopisu Zeme. Zabudnime na žabomyšie vojny a spojme úsilie v sprístupnení nezmerného bohatstva minulosti pre dobro všetkých. Ukazuje sa, že naše deti budú zajtra vyrastať v presne tak perfektnom svete, aký sme si dnes ochotní vzájomne dovoliť.
Yezid
vydavateľ a šéfredaktor
www.cez-okno.net
www.kemet.sk
Tento článok z www.cez-okno.net môže byť šírený jedine celý, bez zmien a zadarmo, vrátane celej tejto poznámky (Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License)
Súvisiace:
KLAUS DONA: Skrytá historie lidské rasy (titulky SK)
►https://www.youtube.com/watch?v=9YL6WyVr2WAO mýtoch archeológie
http://www.cez-okno.net/rubrika/o-mytoch-archeologieNová chronológia
http://www.cez-okno.net/stitok/nova-chronologia